COVID-19: “Aşı birkaç yıl boyunca koruma sağlayacak!..”

ABD’li ilaç şirketi Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, yen tip korona virüse karşı geliştirdikleri mRNA aşısının hastalığa karşı birkaç yıla kadar koruma sağlayabileceğini söyledi.

Reuters’ta yer alan habere göre, ABD’li ilaç şirketi Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, korona virüse karşı geliştirdikleri aşının dün AB Komisyonu tarafından onaylanmasının ardından, Kovid-19 karşı muhtemelen birkaç yıla kadar koruma sağlayacağını açıkladı.

Finans kuruluşu Oddo BHF tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Bancel, “İlkbaharda medyaya yansıyan aşının yalnızca bir ya da iki ay koruyacağına dair kabus senaryolarının artık konu dışı olduğunu düşünüyorum. İnsanlarda aşının ürettiği antikor tepkisi çok yavaş azalır. Bu nedenle aşının potansiyel olarak birkaç yıl boyunca koruma sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

MUTANT VİRÜSLERDEKİ ETKİSİ ÇOK YAKINDA KANITLANACAK

Bancel, yüzde 94,1 oranında etkili olduğu belirtilen aşının İngiltere ve Güney Afrika’da görülen korona virüs mutasyonlarına karşı da etkili olduğunu kanıtlamak üzere olduklarını sözlerine ekledi.

Diğer taraftan Alman BioNTech’in CEO’su olan Türk bilim insanı, ABD’li Pfizer ile birlikte geliştirdikleri aşının en az bir yıl koruma sağlayacağını umduğunu söylemişti. Guardian’a konuşan Şahin, ““Şu ana kadar sadece korona virüse karşı kazanılan bağıklığın süresine ilişkin dolaylı ipuçlarımız var. Kovid-19 hastaları üzerinde yapılan araştırmalar, güçlü bir T hücresi bağışıklık tepkisine sahip olanların altı ay sonra hala bu güce sahip olduğunu göstermiştir. En az bir yıl güvende olabileceğimizi hayal edebiliyorum. Ancak Kovid-19 aşılarının her yıl ‘yenilenmesi gerekebileceğini göz ardı edemeyiz” ifadelerini kullanmıştı.