COVID-19: Belçika ‘Avrupa’nın ikinci en kötü ülkesi!..

Uzmanlar, Belçika’nın başka bir karantina olasılığını göz ardı edemeyeceği konusunda uyarıyor

Belçika’daki uzmanlar, ülkedeki artan enfeksiyon sayılarının ışığında oldukça ortak bir görüşle ortaya çıkmaya başladı.

Uzmanların ortak açıklaması: Şu anda, başka bir kilitlenme olasılığını göz ardı edemezler.

Başka bir karantinayı göz ardı edemeyiz – Marc Van Ranst

Virolog Marc Van Ranst: “İlk tecrit sırasında politikacılar, ‘bunu bir daha asla yapmayacağız’ dediler.

Bu yanlıştı. Çünkü bu önlemi masadan kaldıramazsınız,” dedi.

Het Laste Nieuws’e “Yakında başka bir karantina yaşayacağımızı göz ardı edemeyiz” dedi.

Nieuws, Belçika’da bir hafta içinde, en son önlemlerin herhangi bir etkisi olup olmadığını görüleceğini belirterek, rakamların tek başına düşmeyeceğini de sözlerine ekledi.

“Bekleyip görmemiz gerekecek, ancak o zamana kadar herhangi bir etki olmazsa başka bir önlem setine hazır olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Geert Molenberghs, Karantinadan önceki son aşamadayız!..

Biyoistatistikçi Geert Molenberghs’e göre, Belçika geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşıyor.

Gece yarısına beş dakika değil, gece yarısını çeyrek geçiyor. Biyoistatistikçi Geert Molenberghs, Pazar günü VTM News’de yaptığı açıklamada, karantinadan önceki son aşamadayız.

Umarım bundan hala kaçabiliriz. Ama o zaman gerçekten bir takım önlemler almalıyız.

Bu tür önlemler, uzaktan çalışmayı tavsiye etmek yerine yeniden zorunlu hale getirmeyi içerebilir. Aynı zamanda spor kulüplerinin kafeteryalarına ve otelcilik sektörüne de müdahale edilir, kantinler ve kafeler de tamamen kapatılabilir. Şimdi kapanış zamanını öne çıkardık, ancak rakamların kötü olduğu alanlarda belki de onları kapatmayı düşünmeliyiz.

Ayrıca yüksek öğretimde çevrimiçi öğretimin ortaokul veya ilkokula göre daha az acı verici. Gençler, salgının kısmen motorudur. Elbette buna odaklanmamız gerekecek.”

Tam anlamıyla bir tecritten bahsetmeden önce amatör sporları ve gençlik faaliyetleri sınırlandırılmalı,

Diğer şeylerin yanı sıra boş zaman sporlarında kümelerin oluştuğunu görüyoruz. Hükümet gençlik faaliyetlerine ve amatör sporlara yakından bakmalı ve hatta bir süre kısıtlamalıdır”. Dedi

Sağlık bakanı Frank Vandenbroucke

Sağlık bakanı Frank Vandenbroucke yemin etti

Federal sağlık bakanı Frank Vandenbroucke de Pazar günü VTM News’e hiçbir şeyi garanti etmeye hazır olmadığını söyleyerek yeni bir karantinayı işaret etti.

Vandenbroucke, “Garanti edebileceğim tek şey, birlikte çalışırsak ve hepimiz aynı şeyleri yaparsak, başarmak istediğimiz şeye ulaşmak için en iyi şansa sahip oluruz:

okulları açık tutmak, işletmelerin çalışmaya devam etmesini sağlamak ve hastanelerin vakalarla başa çıkması için çaba sarfediyoruz.” Dedi.

Ulusal güvenlik konseyinin danışmanlarından Dr. Erika Vlieghe: Vaka eğilimi sadece “dramatik” değil, aynı zamanda “dehşet verici”.

Zaten bir korona barometremiz olsaydı, şimdi turuncu olurdu.

Ancak ülkemiz açıkça kırmızıya doğru gidiyor.

Eğri yine tamamen üstel bir karaktere sahip. İyi gitmiyor, adil olmak gerekirse bunu söylemeliyiz. İnsanları korkutmamalıyız ama olduğu gibi söylemeliyiz. Ve sonra bununla ilgili bir şeyler yapmaya çalışın.” Dedi

Sciensano’dan Prof. Steven Van Gucht: “Zaten bu hafta Belçika için oldukça sert haberlerle açıldı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) verilerine göre, Belçika şu anda 100.000 kişi başına koronavirüs enfeksiyonları açısından Avrupa’nın ikinci en kötü ülkesi.

Dahası, geçen hafta Belçika’da yeni koronavirüs (Covid-19) için pozitif test yapan günde 4.000 kişi ile rakamlar yükselmeye devam ediyor ve bu hafta günde 10.000’den fazla yeni koronavirüs vakasının mümkün olduğu uyarısında bulunuyor.

Belçika’daki koronavirüs rakamları endişe verici şekilde artmaya devam ediyor. Çarşamba günü bir günde 6.500’ün üzerinde rekor sayıda vaka kaydedildi.

Şu anda, yeni enfeksiyonların sayısı sekiz günde bir ikiye katlanıyor.

Bu eğilim devam ederse, bu haftanın sonuna kadar 10.000’den fazla yeni enfeksiyonun olduğu günler göreceğiz ”dedi.