COVID-19: Belçika Başbakanı birlik çağrısı yaptı

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, video mesajında halka hitap ederek koronavirüse karşı mücadelede birliğin önemini vurguladı.

Başbakan De Croo, ülke çapında artan enfeksiyon rakamlarına, hastaneye yatışlara ve ölümlere atıfta bulunarak, “Ülkemizdeki durum çok kritik” mesajına başladı.

Başbakan De Croo: “Herkese ihtiyacımız var”

De Croo, “Bugün ilk ve tek öncelik, sağlık hizmeti sağlayıcılarımıza ve hastanelerimize yardımcı olmak ve eğriyi tersine çevirmektir” dedi. “Virüsün yükselişi durmalı.”

Daha önce duyurulmuş olan ve “acı verici” ve “özgürlüğümüzün ciddi şekilde kısıtlanması” olarak nitelendirdiği önlemlerin ciddiyetini vurguladı, hatta tüm önlemleri “kısmi karantina” olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

“Başkalarının hayatını kurtarmak için hepimiz hayatımızın büyük bir bölümünü askıya alıyoruz,” dedi ve bunun gerçekleşmesi için tutarlılık ve netliğe ihtiyaç olduğunu ekledi.

“Önleyebileceğimiz her türlü enfeksiyon önlenmelidir” diyen De Croo, yeni tedbirlerle ilgili, tüm ülke için geçerli olacak Bakanlar Kararnamesi’nin bu gece yayınlanacağını ve Cuma yerine gece yarısı yürürlüğe gireceğini de sözlerine ekledi.

“Bugün ihtiyacımız olan son şey bölünmedir,” diye vurguladı ve “savaşmamız gereken tek savaş virüse karşıdır” dedi.

De Croo’ya göre virüs insanlar arasında sınır veya farklılık tanımıyor, bu yüzden gençlere özellikle hitap etti. “24 yaşındaki bir çocuğun hayatı 74 yaşındaki bir yetişkinin hayatından daha değerli olduğu için değil, çok sayıda genç hala bu virüsün kendilerini ilgilendirmediğini düşündüğü için.”

Altın kuralların sahip olduğumuz en önemli silah olmaya devam ettiğini belirten De Croo, kuralların uygulanacağını da sözlerine ekledi. Herkes sağduyusunu kullanmalıdır. “Hayatlarımızı birbirimizin ellerine veriyoruz.”

Önlemler, yetkililer tarafından kontrol edilemeyen kişilerin özel hayatlarında da izlenmelidir. Bunlar ortak geleceğimize yaşam ve ölüm konusunda karar veren ahlaki seçimlerdir. Ve tek bir iyi seçenek var: birbirinizi seçin. “

Ayrıca De Croo, geçmişte yapılan aynı hatanın bir daha yapılmayacağını, bu nedenle tedbirlerin çok erken gevşetilmeyeceğini açıkladı. “Çok erken rahatlamak sorunları daha da kötüleştirir” dedi.

Son olarak, Başbakan sağlık sektörüne açıkça hitap ederek. “Bütün ülke sana güveniyor” dedi. “Birbirimize her zamankinden daha fazla tutunmalıyız, çünkü bu virüsü yenmek için her birinize ihtiyacımız var.” Dedi