COVID-19: Belçika ‘Celeval’ değerlendirme kurulu güven vermedi!..

Belçika (COVID-19) Coronavirus yeni danışma kurulu üyelerini sizler için araştırdık…

Doktor Erika Vlieghe, yeni ve halihazırda tartışmalı bir danışma kurulunun üyesi!..

Hükümete şimdi Covid-19 ile ilgili her şey hakkında yeni bir organ tarafından tavsiye verilecek, peki bunlar kim?

Karantinadan çıkış stratejisi konusunda tavsiyede bulunan uzmanlar grubu GEES, Temmuz ayından bu yana yok.

Onun yerine Celeval geliyor. COVID-19 değerlendirme kurulu.

Kurula, daha önce kendisini GEES’te temsil eden Maggie De Block’un (Açık VLD) halk sağlığı bakanlığını yürüten Tom Auwers başkanlık ediyor.

Tom Auwers, De Standaard’a “Bize virüsle nasıl yaşayacağımızı öğretmesi gereken grup bu, Hükümete elimizden gelen en iyi şekilde yardımcı olmak için haftada birkaç kez toplanacağız” dedi.

Ayrıca GEES’ten dönen, Anvers üniversite hastanesinden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör Erika Vlieghe, Covid’in yayılmasını kontrol etmek için önlemler almaktan sorumlu olan ulusal güvenlik konseyinin bazı uygulamalarından duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

Ülkenin temas izleme görev gücünün başında olan Karine Moykens, “temaslı izleme işleminin sorunlarını diş çıkarma sorunları olarak tanımlamak yetersiz kalır.” Şeklinde görev tanımlaması yaptı.

Başlangıçta Johnny Thijs’ten iş dünyasını temsil etmesi için Cell’e katılması istendi. Thijs, Côte-d’Or ve AB InBev’in öncüsü olan Interbrew ile kariyerinin ardından 2013 yılına kadar Bpost’un CEO’suydu.

Ancak Auwers ile yeniden düşünmeden ve tartışmadan önce teklifi geri çevirdi. Şimdi, iş dünyasının bilim adamlarının lehine ülkenin ekonomik çıkarlarının eksik temsil edilmesinden şikayet ettiği şeyi ele alıyor.

Bu dengesizlik, serbest meslek sahiplerini temsil eden Unizo’nun yöneticisi Danny Van Assche tarafından “tamamen kabul edilemez” olarak tanımlandı.

Van Assche, “Ekonomik kaygılar hiç hesaba katılmıyor” dedi. “Eksi yüzde 11 büyümeye sahip bir ülkede bu çılgınlık.”

Thijs, Ghent Üniversitesi’nde ve Brüksel Özgür Üniversitesi’nde (VUB) sağlık sektörü ekonomisi dersleri veren Profesör Lieven Annemans’tan da bir dereceye kadar destek bulacak.

Masanın etrafındaki dört yer, halihazırda halka açık olmayan kişiler için tasarlanmıştır.

Bart Raeymaekers, ulusal kriz merkezinin genel müdürüdür. Pedro Falcon, Maggie De Block’un sağlık hizmetleri genel müdürü. Sophie Quollin, Covid enfeksiyonları, hastaneye yatış ve ölümlerin günlük rakamlarını üreten sağlık enstitüsü Sciensano’nun başkanıdır. Christian Wouters, federal içişleri bakanı Pieter De Crem’in (CD&V) temsilcisidir.

Listede ayrıca Brüksel Özgür Üniversitesi’nde (ULB) klinik psikoloji profesörü olan Ariane Bazan ve Belçika Etkinlik Federasyonları İttifakı sözcüsü Vinciane Morel de bulunuyor.

Ayrıca, ULB Ulusal Bilimsel Araştırma Fonu baş araştırmacısı Marius Gilbert ve Brüksel Erasmus hastanesinin bulaşıcı hastalıklar bölümü başkanı Frédérique Jacobs.

Ayrıca kurulda, Flanders, Brüksel ve Wallonia bölgelerinin temsilcilerinin yanı sıra Almanca konuşan topluluğa ayrılan dört sandalye kaldı.

Kurulun ilk tavsiyesi ile Belçika’da okullar açıldı…Günlük 440 ortalaması ile koronavirüz bulaşma sayısı yüksek olmasına rağmen bu alınan karar ebeveynleri son derece rahatsız etti. Kurulun almış olduğu okulların açılması ile ilgili tavsiye kararı güvensizliğe neden oldu.