COVID-19: Belçika hastalarını Almanya’ya gönderecek

“Avrupa dayanışması”: Belçika, Covid-19 hastalarını Almanya’ya gönderecek

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke

Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, bundan sonra Belçika hastanelerinin gerekirse Almanya’daki hastanelere koronavirüs hastaları gönderebileceğini söyledi.

Vandenbroucke, Alman federal meslektaşı Jens Spahn ile ve Belçika, Kuzey Ren-Vestfalya ve Rhineland-Palatinate’ye en yakın Alman bölgeleri ile olası hasta nakilleri konusunda düzenlemeler yaptı.

Vandenbroucke, “Alman meslektaşlarımızın spontane ve çok cömert tavrından çok memnunum,” dedi ve eğer müsait yerler varsa hemen Belçika’dan hasta almayı teklif ettiklerini ekledi.

Belçika hastanelerinin bu teklifi kullanması gerektiğini söyleyen Vandenbroucke, “Kendini kanıtlayan Avrupa dayanışmasının güzel bir örneği” dedi. “Bu sadece hastanemizin kapasitesini verimli kullanmakla ilgili. Almanya’da çok sayıda yoğun bakım yatağı var. “

Alman ZDF muhabirine göre, Vandenbroucke’nin açıklamasından kısa bir süre sonra, Belçikalı hastalar Almanya’ya sevk edilmişti.

Ancak, büyük hasta gruplarını ilgilendirmez. “Bunlar, hasta bazında ele alınması gereken hassas kararlardır” diye ekledi.

Bu arada, Belçika hastaneleri ülke çapındaki koronavirüs hastane müdahale planlarının son aşamasına geçiyor.

Ulusal sağlık enstitüsü Sciensano, Nisan ayının zirvesinde hastanede yatan toplam 5,759 Covid-19 hastasından yaklaşık 200 daha fazla olan toplam 5,924 koronavirüs hastasının hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Son dakika değişikliğinde, Belçika’nın Hospital & Transport Surge Capacity kurumu, hastanelere Faz 2A’yı atlamalarını ve 2 Kasım Pazartesi gününe kadar doğrudan Faz 2B’ye geçmelerini emretti; bu, hastanelerin 500 yeni yoğun bakım yatağı ve yoğun oksijen tedavisi için 300 yatak oluşturmasını gerektirecek ve daha acil olmayan prosedürleri ve konsültasyonları iptal edilecek.

UZ Brussel üniversite hastanesinin CEO’su Marc Noppen bir basın açıklamasında “Tarihin tekerrür ettiğini görmek kötü, ancak Covid-19 hastalarının akını bize başka seçenek bırakmıyor.” Dedi.