COVID-19: Belçika Mart 2021’de aşı uygulamasına başlıyor

Müzakerelere katılan bir Belçikalı yetkili yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği tarafından satın alınan ilk yeni koronavirüs aşı grubunun önümüzdeki baharda Belçika’ya ulaşacağını söyledi.

Belçika’nın AFMPS ilaç ajansı başkanı Xavier De Cuyper, “Sahip olduğum tüm bilgilere dayanarak, Mart 2021’e kadar Belçika’da Covid-19’a karşı bir aşı olacağımızı söyleyebilirim. Bu gerçekçi bir son tarih,” dedi ve bu ilk partinin 1 milyondan fazla aşı olacağına dikkat çekti.

De Cuyper, “Belçika Mart 2021’de aşı uygulamasına başlıyor”

De Cuyper, bu aşamada, AB ile aşı üreticileri arasındaki müzakerelere derinlemesine dahil olan tek Belçikalı yetkilidir.

Komisyon, ilaç firmaları ile AB arasındaki müzakerelerdeki son gelişmelerde, çok uluslu dev AstraZeneca ile, geç aşama klinik denemelerden geçen 400 milyon doza kadar koronavirüs aşısı için anlaşma sağladığını duyurdu.

AstraZeneca ile yapılan anlaşma, Belçika aşı üreticisi şirketten 7,5 milyon doz koronavirüs aşısı alacak ve bu aşı 3,5 milyon Belçikalıya uygulanacak.

De Cuyper, tek bir aşı üreticisinin aynı anda tüm Avrupa için aşı veremeyeceğini, dağıtımın her üye devletin nüfusuna göre yapılacağını söyledi.

“Avrupa için ilk teslimat şüphesiz 50 milyon dozdan oluşacak ve bunun içinden Belçika 1,2 milyon doz aşı alacak” dedi.

De Cuyper, bu nedenle her ülkenin ilk önce nüfusun hangi kesimlerini aşılayacağına iyi karar vermesi gerektiğini söyledi.

İlk aşılama kampanyasının uygulanması “Zor bir karar olacak, her sektörden büyük bir baskı gelecek” dedi.