COVİD-19: Belçika polisi ilk sınır kontrol noktasını kurdu

Belçika polisi geri dönen tatilciler için ilk sınır kontrol noktasını kurdu

Federal polis, Belçika sınırında, Fransa ile Batı Flanders’daki De Panne yakınlarındaki Adinkerke’de, tatilden dönen insanların bugün yürürlüğe giren bir Yolcu Bulma Formu’nu (PLF) doğru bir şekilde doldurup doldurmadıklarını kontrol etmek için bir kontrol noktası oluşturdu.

PLF, ulusal güvenlik konseyi tarafından tanıtıldı ve Belçika’ya tekne veya uçakla gelenlere ve 48 saatten fazla süre ülke dışına çıkan ve en az 48 saat Belçika’da kalmayı planlayan diğer yollarla gelen herkes için geçerlidir.

Federal sağlık bakanlığı PLF’ye olan ihtiyacı şöyle açıklıyor:

“Çünkü durum günden güne değişiyor. Bu formu doldurarak, kaldığınız bölge kırmızıya döndüğünde hemen ve resmi olarak bilgi verilir. Toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, formdaki bilgilere dayanarak, bir yolcunun COVID-19 virüsü için pozitif test yapması durumunda da uyarı alabilirsiniz. ”

16 yaşından büyük her yolcu için, kalkışlarından en fazla 48 saat önce bir form doldurulmalıdır.

Form, coronavirus görev gücü veya dışişleri bakanlığının web sitelerinden İngilizce, Fransızca, Hollandaca veya Almanca olarak indirilebilir. Tamamlandığında talimat verildiği gibi sunulmalıdır.

Başvuran daha sonra bir limana veya havaalanına giderken, sınırı geçerken veya bir şehire otobüs veya trenle ulaşırken gösterilebilen kısa mesajla bir QR kodu alacaktır.

Form üzerinde toplanan veriler, yolculardan biri hastalanırsa kullanılabilir, böylece aynı araçda seyahat eden yolcunun durumu hakkında diğerlerine bildirim gönderilebilir ve test sonucu takip edilir. Bilgiler sadece 28 gün saklanır ve sonra imha edilir.

Kırmızı bir bölgeden seyahat eden insanlara kısa mesajla ulaşılacak ve kendi kendine tecrit etmeleri ve test edilmeleri söylenecektir.

Telefonu olan herkes formu indirebilir ve basılı bir kopyasını taşıyabilir.

Polisin Fransa, Lüksemburg ve Hollanda ile çeşitli yoğun sınır geçişi olan yerlerde en kısa zamanda kontrol noktaları kurması bekleniyor.

Adinkerke’deki kontrol noktası sadece faaliyete geçen ilk noktadır.

Aynı zamanda, uluslararası trenlerde veya varış istasyonlarında kontroller artırılacak.

Uçak yolcuları, QR kodu olmadan Belçika uçuşlarına başlayamayacaklar.

Federal polis sözcüsü Régis Kalut, “Amaç herkesi kontrol etmek değil, corona virüs vakalarının yayılmasını ve artışını önlemektir.

Sınırlarda ve Belçika genelinde planlanan kontroller var ve bunlar bugünden itibaren harekete geçecek. Tüm polis teşkilatı kontrolleri planladı. Polisiye tedbirlere uyum sağlanmalı ve görevli memurlara yardımcı olunmalıdır.” Dedi.