Covid-19: Belçika ve Dünya’da son gelişmeler

Belçika’da ‘kısmi normalleşme’ başlıyor

Belçika’da, yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısı son 24 saatte 361 artarak 50 bin 267’ye ulaşırken, ülkede bazı tecrit kuralları gevşetildi.

‘Belçika Federal Kriz Merkezi’nden yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 59 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 69 kişinin taburcu edildiği bildirildi.

Salgının başlangıcından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 7 bin 924’e yükseldi. Bu kişilerin yüzde 46’sı hastanelerde, yüzde 53’ü ise huzurevlerinde hayatını kaybetti.

Ülkede ilk aşamada bugünden itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla bazı iş yerlerinin açılmasına izin verilirken, bisiklete binmek ya da en çok üç kişiye kadar grup halinde yürüyüş serbest olacak.

Sosyal mesafe kurallarına uyamayan iş yerleri ve şirketler evden çalışmaya devam edecek.

Otobüs ve tren seferlerinin artırılacağı ülkede, toplu taşıma araçlarında 12 yaş üstü için maske kullanımı zorunlu olacak.

Avrupa ülkelerinde koronavirüs (Covid-19) kapsamında alınan önlemler vaka ve can kaybındaki düşüş sebebiyle gevşetilmeye başlandı.

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa’nın birçok ülkesinde Pazartesi günü itibarı ile koronavirüs kısıtlamaları gevşetiliyor.

Salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da gevşetilen koronavirüs önlemleri kapsamında; insanlar 1 metrelik fiziksel mesafeyi korumak şartıyla aile yakınlarıyla görüşebilecek,

virüsle birlikte yaşama evresi” denilen “ikinci aşamada” 4 milyon kişi işbaşı yapacak,

insanların dolaşım özgürlüğü kısmen artacak. 4 Mayıs itibarı ile Avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren uygulamalar şöyle:

İTALYA PARKLARI AÇTI

Akdeniz ülkesinde pazartesi günü itibarı ile yaklaşık 60 milyon insan uzun süre sonra ilk kez spor ya da yürüyüş yapmak için dışarı çıkabilecek. Sanayi ve inşaat sektörlerinde şirketler üretim faaliyetlerini artıracak. Restoranlar ve barlar sipariş satış ve paket satış yapabilecek ancak normal faaliyete geçmek için haziran ayını bekleyecek. İtalya’da hükümet 10 Mart tarihinde tüm ülkeyi karantina altına almış ve temel ihtiyaç malzemeleri dışında alışverişi sona erdirmişti. 209 binden fazla vaka sayısı ve 28 bin kişilik can kaybı ile İtalya COVID-19 hastalığından en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu.

ALMANYA’DA ÖĞRENCİLER OKULLARA DÖNÜYOR

Almanya’da öğrenciler okullarına dönmeye başlarken okul ve kreşlerde eğitimin normalleşmesi konusunda atılacak adımlar Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları arasında Çarşamba günü yapılacak toplantıda konuşulacak.

PORTEKİZ’DE MASKE TAKMAYANLARA 350 EURO PARA CEZASI

Portekiz’de toplu taşıma araçlarında maske veya vizör takmayan herkesin 350 euroya kadar para cezasına çarptırılabileceği belirtilirken ülkede 6 haftadır kapalı olan kuaför salonları ve oto galeriler faaliyetlerine bugün devam edebilecek. Kuaförler ve güzellik salonlarının sadece randevu ile müşteri alabileceği bildirilirken mağazalarda da maske takmak zorunlu hale getirildi. Önlemler gevşetilmiş olsa dahi virüs konusundaki belirsizlikler nedeniyle insanlar evde kalmaya teşvik edildi.

YUNANİSTAN’DA OKULLAR 11 MAYIS’TAN İTİBAREN KADEMELİ OLARAK AÇILACAK

Yunanistan’da kitapçılar ve kuaför salonları da dahil olmak üzere bazı perakende mağazaları bugün açılırken, insanlar yeniden sokağa çıkabilecek ancak şehirlerarası seyahat yapılamayacak. Aynı zamanda anakara ile adalar arasında seyahate de izin verilmeyecek. Ülkede okulların da 11 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açılacağı bildirildi.

Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 4 Mayıs itibarıyla 3,5 milyonun üzerinde çıktı. Bugüne kadar 248 binden fazla kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 1 milyon 150 bin kişi de hastalığı atlatarak iyileşti.

Dünya’da 1 milyon 180 binle en fazla vakanın görültüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde 68 binden fazla kişi hayatını kaybederken İtalya ve İngiltere’de 28 binden fazla ölüm yaşandı.

Türkiye’de ise 126 bin 45 vaka tespit edilirken bunların 63 bin 151’i iyileşti. 3 bin 397 kişi ise hayatını kaybetti.

Türkiye ve Dünya’da Covid-19 salgınıyla ilgili öne çıkan gelişmeler:

12:12

‘Yoksul doktoru’ Prof.Dr. Murat Dilmener koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinin duayen öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Dilmener, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Prof. Dr. Dilmener’in vefat haberini şu sözlerle duyurdu:

“Bir değerli hocamızı daha koronavirüs infeksiyonu nedeniyle kaybettik. Prof. Dr. Murat Dilmener hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve camiamıza baş sağlığı diliyorum.”

Dilmener hakkında 2004 yılında yoksul hastaları hukuka aykırı şekilde ücretsiz tedavi ettiği gerekçesiyle 135 profesör ile birlikte soruşturma açılmıştı.

Profesörlerden, toplam 3,5 milyon liralık tedavi masrafını ödemeleri istenmiş, Dilmener’e de 500 bin liralık borç çıkarılmıştı. Hastanenin döner sermaye gelirleriyle zor durumda olan hastaları tedavi ettiğini söyleyen doktorlar konuyu yargıya taşımış, Yargıtay, hocaların bu paraları fakir hastaların tedavisi için kullandıklarına karar verip dosyayı kapatmıştı.

11:04
Rusya’da Covid-19’dan ölenlerin sayısı 1356’ya ulaştı

Rusya’da, yeni tip koronavirüs vaka sayısı 145 bin 268’e, ölenlerin sayısı 1356’ya yükseldi.
Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, son 24 saatte 10 bin 581 kişide daha Covid-19 görülmesiyle vaka sayısının 145 bin 268’e ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 76 artarak 1356’ya, 1456 Covid-19 hastasının iyileşmesiyle de sağlığına kavuşanların sayısının 18 bin 95’e çıktığı kaydedildi.

11:01
Fas cezaevlerinde Covid-19 vaka sayısı 341’e çıktı

Fas cezaevlerinde koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 83’ü hapishane görevlisi, 258’i mahkum olmak üzere 341’e yükseldi.
Fas Hapishaneler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Tanca Hapishanesi’nde 23 kişide daha Covid-19 görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, hastalığın tespit edildiği kişilerden 12’sinin hapishane görevlisi, 11’inin ise mahkum olduğu belirtildi.

Fas Sağlık Bakanlığı, ülkede şimdiye kadar 174 kişinin Covid-19’dan hayatını kaybettiğini, vaka sayısının ise 4 bin 900’ü aştığını duyurmuştu.

10:46
Japonya’da olağanüstü hal 31 Mayıs’a uzatıldı

Japonya’da koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal (OHAL) mayıs sonuna kadar uzatıldı.

Hükümetin Covid-19 tedbirlerine yönelik uzman heyetten güncel tavsiyeler aldığını belirten Başbakan Şinzo Abe, bu çerçevede OHAL’in 31 Mayıs tarihine kadar yürürlükte kalmasına karar verildiğini vurguladı.

Japonya’da virüs kaynaklı vaka sayısı 15 bin 914’e, ölü sayısı 555’e yükseldi.

11:53
Air France’ın kurtarılmasına AB’den onay
Avrupa Birliği, Fransa’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Air France’ı batmaktak kurtarmak için 7 milyar euro kaynak sağlamasına izin verdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Westage sağlanacak kredi ve garantilerin koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren şirketin fırtınayı atlatmasını sağlayacağını söyledi.

10:13
İtalya’da koronavirüs yasakları kalkmaya başladı

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İtalya karantina altında geçen iki aydan sonra işyerlerini kademeli olarak açmaya başladı.

Ülkede inşaat ve sanayi sektörleri faaliyetlerine başlarken restoran, kafe ve dondurmacılar paket servis hazırlıklarına başladı.

Restoran ve barların masa servisleri ile alışveriş merkezleri ve kuaförlerin açılması için birkaç hafta daha beklenecek

11:15

Trump, koronavirüs kaynaklı 80 ila 90 bin ölüm tahmin ettiklerini açıkladı
ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki koronavirüs salgını nedeniyle can kayıplarının 80 ila 90 bine ulaşabileceğini söyledi.

Virüs konusundaki aşı çalışmalarına da değinen Trump, gerekli aşı üzerinde sıkı bir çalışma yapıldığını ve 2020 sonuna kadar hazır olacağını belirtti.

09:14
Yeni Zelanda’da yeni Covid-19 vakası tespit edilmedi, Çin’de 3 yeni vaka görüldü

Yeni Zelanda’da martın ortasından bu yana ilk kez son 24 saatte yeni tip koronavirüs vakasına rastlanmadı.
New Zealand Herald’ın haberine göre, Yeni Zelanda’da yaklaşık 50 gündür ilk kez, yapılan testler sonucu yeni Covid-19 vakası tespit edilmedi.

Yeni Zelanda’da bugüne kadar 1487 yeni tip koronavirüs vakasına rastlanırken, virüs nedeniyle 20 kişi hayatını kaybetti, virüse yakalanan 1276 kişi iyileşti.

Çin’de son 24 saatte Covid-19 kaynaklı ölüm kaydedilmedi
Çin Ulusal Sağlık Komisyonunun yaptığı yazılı açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte hepsi yurt dışı kaynaklı toplam 3 Covid-19 vakası tespit edilirken, virüs kaynaklı yeni can kaybı bildirilmedi.

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Çin ana karasında toplam Covid-19 vaka sayısı 82 bin 880’e yükselirken, ülkede bugüne kadar virüs nedeniyle 4 bin 633 kişi hayatını kaybetti, virüse yakalanan 77 bin 766 kişi iyileşti.