COVID-19: Belçika’da 445 kişi pozitif test etti

Belçika’da koronavirüs Covid-19’un ilerlemesinin ana göstergeleri hala belirsizliğini sürdürüyor, ancak federal sağlık enstitüsü Sciensano’nun sunduğu rakamlara göre düşüş hızı yavaşlıyor gibi görünüyor.

Sciensano’nun son rakamlarına göre, geçtiğimiz hafta Belçika’da günde ortalama 445 kişi yeni koronavirüs (Covid-19) pozitif test etti.

Gün başına yeni enfeksiyonlar eğilimi, önceki yedi günlük döneme kıyasla 26 Ağustos’tan 1 Eylül’e kadar olan 7 günlük dönemde yalnızca yüzde 1 azaldı.

Belçika’daki yeni teyit edilmiş koronavirüs enfeksiyonlarının ortalama sayısı hala düşmüyor fakat düşüş yavaşlıyor gibi görünüyor.

Dünden önceki yedi günlük dönemde, haftalık ortalama yüzde 8 düşmüştü ve aslında bugünün ortalaması dünün ortalamasının üzerinde.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’da teyit edilen toplam vaka sayısı dün 87.174 – 630 daha fazla.

Toplam vaka sayısı, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve doğrulanmış aktif vakaların yanı sıra andeminin başlangıcından beri iyileşen veya virüsün sonuçlarından ölen hastaları içerir.

Brüksel, yedi günlük dönemde 784 yeni vaka kaydetti; Vaka sayısı, bir önceki haftadan 57 hasta daha az, ancak genel ortalamadan daha fazla.

Antwerp eyaleti en büyük artışı (132’den 565’e) gördü, Liege de en büyük artışı yaşadı (122’den 311’e)

Doğu Flanders, Flaman Brabant, Limburg, Namur ve Lüksemburg’da da artışlar kaydedildi.

26 Ağustos – 1 Eylül arasında, yetkililer günde ortalama 16,1 yeni hastaneye kabul edildiğini kaydettiler. Kayıtlı hasta sayısı bir önceki haftanın günlük ortalamasının neredeyse aynısı.

Toplamda 215 hasta şu anda hastanede, 52’si yoğun bakımda.

Geçen hafta günde ortalama 3,4 ölüm meydana geldi ve bu da bir önceki haftaya göre yüzde 29 düşüş anlamına geliyor.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’daki toplam ölüm sayısı şu anda 9.901’dir.