Covid-19: Belçika’da bira üreticileri önlemlere karşı çıktı

Belçika’da bira üreticileri barlarının kapatılmasını haklı çıkarmak için veri talep ediyor

Nathalie Poissonnier

Resmi verilere dayalı önlemler talep eden Belçikalı bira üreticileri, yeni katı koronavirüs kurallarında barlar ve restoranlar arasındaki ayrımı haklı bulmadığını açıkladı.

Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke’nin Salı günü daha katı kuralları açıklarken söylediği gibi, bira üreticileri “kanıta dayalı politika” talep ediyorlar.

Belçika, virüsün yayılmasını yavaşlatmak için tüm kafe ve barların Cuma günü saat 23: 00’te kapılarını kapatmak zorunda kalacaklarını duyurdu.
Çarşamba günü, Brüksel-Başkent Bölgesi bir adım daha ileri giderek tüm barları, kafeleri, çay evlerini, kahvehaneleri ve hatta spor salonları ve kafeteryaları tamamen kapattı.

Ancak Belçikalı bira üreticileri (Brewers) bir basın açıklamasında, diğer ülkelerden alınan rakamlar ve istatistikler, barların “ana suçlu olmadığını” gösterdiğini söyledi.

Brewers sözcüleri, enfeksiyonların yüzde 3’ünün konaklama endüstrisinde gerçekleştiğini gösteren Hollanda’dan resmi rakamlara atıfta bulunarak, “Aslında, komşu ülkelerimizin resmi istatistikleri bunun tersini gösteriyor” dediler.

Buna ek olarak, bir yandan kafeler, barlar ve çay salonları ile diğer yandan restoranlar ve atıştırmalık barları arasındaki ayrımı, “anlaşılmaz” bulduklarını söylediler.

Çarşamba günü Vandenbroucke, tedbirlerin bir restoran ortamında organize edilmesi daha kolay olduğu için restoranlar için daha katı kuralların uygulanmayacağını söyledi.

Flaman Bakan-Başkan Jan Jambon, “fark çoğunlukla insanların davranışlarına ve alkol tüketimlerine bağlı.

Barlarda, tabiri caizse tekrar dışarı çıkıncaya kadar içmeye başlıyorsunuz.

Restoranlarda yemek yemeye geliyorsun…

Eminim bir restoranda çok fazla içen ve bağırmaya ya da şarkı söylemeye başlayan birkaç kişi de olacaktır. Ancak bunlar oldukça istisnai durumlardır, oysa bu daha çok kafe hayatında olur” dedi.

Mevcut haliyle, aslında bir barda kaç kişinin enfekte olduğu tam olarak belli değil.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Erika Vlieghe, “Tüm pozitif hastalar arasında, yalnızca sınırlı sayıda kişiden alınan küme bilgisine sahibiz” dedi.

“Orada, misafirperverlik ortamlarında etkili bir şekilde kurulmuş bir dizi küme var” dedi ve “süper yayılan olayların” genellikle insanların yüksek sesle konuştuğu kalabalık alanlarda gerçekleştiğine işaret etti. “Bunu gerçek hayattaki durumlara çevirirseniz, aktarım büyük olasılıkla yoğun ortamlardadır.”

Ek olarak, Belçikalı Brewers Direktörü Nathalie Poissonnier: “Yemek servisi yapan bir bar ile restoran arasındaki fark, özellikle ‘birçok karma konaklama konsepti’ dikkate alındığında net değil.

Sadece işletmelerin kendileri değil, aynı zamanda bira üreticileri gibi tedarikçileri de etkileniyor
Covid-19 krizinin başlangıcından bu yana, tüm sektör satışlarda büyük bir düşüş yaşadı.

Sektörün yeniden açılması, kayıpları yine de minimumda tutabileceğimize inanmamıza neden oldu, ancak bu yeni önlemle bu umut da kırılıyor.” Dedi.

Ancak bu arada, Brüksel Başkent Bölgesi, hangi işletmelerin hala açık kalabileceğini netleştirmek için “içecek tüketme yerleri” ile restoranlar arasındaki farkı tanımlayan bir Bakanlar Kararnamesi yayınladı.