COVID-19: Belçika’da günlük enfeksiyonların sayısı artıyor!..

Van Gucht, önümüzdeki birkaç günün (COVID-19) corona virüsün yükselen trendini tersine çevirmek için “çok önemli” olacağı konusunda uyardı.

Sağlık yetkilileri düzenledikleri basın toplantısında, önümüzdeki birkaç günün, Belçika’daki artan Covid-19 enfeksiyonu eğilimini tersine çevirmek için çok önemli olacağını vurguladı.

Virolog ve interfederal Covid-19 sözcüsü Steven Van Gucht’a göre, günlük enfeksiyonların sayısı art arda birkaç gündür artıyor, ancak mevcut önlemleri tutarlı bir şekilde uygulamak, onları tekrar azaltmak için yeterli olabilir.

“Mümkün olduğunca evde kalın, bağlantılarınızı sınırlayın, mümkünse evden çalışın ve değilse, özellikle molalarda veya öğle yemeği sırasında iş arkadaşlarınızdan uzak durun” dedi.

Van Gucht, Belçika’nın R numarasının (üreme numarası) birkaç gündür “1 ile flört ettiğini” söyledi. R sayısı 1’den büyükse, enfekte bir kişi ortalama olarak birden fazla kişiye bulaşır.

“Özellikle Flanders’da rakamlar artıyor. En yüksek sayıda yeni vaka Anvers, Batı Flanders ve Doğu Flanders’de görüldü ”dedi.

Bununla birlikte, Van Gucht’a göre, insanların hareketliliği son zamanlarda tekrar azalmaya başladı ve bu da birçok insanın yetkililerin tavsiyelerini dikkate almaya istekli olduğunu gösteriyor.

Danışma Kurulu Cuma günü koronavirüs rakamlarını değerlendirmek ve ülkedeki epidemiyolojik durumu değerlendirmek ve muhtemelen yeni önlemler almak için toplanacak.

Van Gucht, “Bu yumuşak karantına ile gelgiti değiştirebileceğimizi kanıtlayalım,” diyerek sözleri bitirdi.