COVİD-19: Belçika’da hastane kabulleri artıyor!..

Belçika Fedaral Kriz Merkezi Sciensano’nun Pazar günkü rakamlarına göre, geçtiğimiz hafta Belçika’daki yeni koronavirüs (Covid-19) için günde ortalama 465 kişi pozitif test etti.

Bugün (Pazar günü) için bildirilen vaka sayısı 448 ortalamasından daha yüksek olup, eğilimin hala yukarı yönlü olduğunu teyit etmektedir.

Günlük yeni enfeksiyon eğilimi, bir önceki hafta 261 yeni enfeksiyonun ortalamasına kıyasla, 23-29 Temmuz döneminde yüzde 78 arttı.

Aynı zamanda, son iki haftadan 29 Temmuz’a kadar ölçülen 100.000 kişi başına düşen vaka sayısı, Cumartesi günü bildirilen 100.000’de 40.7 ile karşılaştırıldığında 44.3 idi.

Pandemi başlangıcından bu yana Belçika’da teyit edilen vakaların toplam sayısı 69.402’dir.
Toplam rakam, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve onaylanmış aktif vakaların yanı sıra o pandemi başlangıcından beri virüsün sonuçlarından iyileşen veya ölen hastaları da içerir.

26 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri ​​arasında, yetkililer, bir önceki haftaki günlük ortalama 18’den bir artışla günde ortalama 25 hastanın yeni hastane kabulü kaydetti.

Toplam 259 hasta hastanede,
yedisi dünden olmak üzere, 56 hasta yoğun bakımda.

Dönem boyunca günde ortalama üç ölüm meydana geldi.
Eğilim biraz düşmüştü, ancak şimdi bir hafta önceki 3 günlük ortalamaya döndü.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’daki toplam ölüm sayısı şu anda 9.845’tir – dün dört ölüm vakası ile artışlar hızlandı.

Bu arada test laboratuvarları, Covid-19 testine giren kişilerin sayısında doktor tarafından yönlendirilmeden kendi inisiyatifleri ile gelenlerle bir artış olduğunu bildiriyor.

Epidemiyolog Pierre Van Damme, “Testlerimizi az kullanmalıyız ve doktorları ve laboratuvarları aşırı yüklememeliyiz, sadece gerçekten ihtiyaç duyanlar için testler kullanılmalı, korkmuş veya meraklı insanlar için kullanılmamalıdır.” Dedi.