Covid-19: Belçika’da ilk aşılar Leuven hastanesine ulaştı

Covid-19’a karşı onaylanan ilk aşının sevkiyatı Puurs’daki fabrikadan Leuven’deki üniversite hastanesine taşındı.

Sevkıyat, geçen hafta AB ilaç otoritesi tarafından Avrupa için onaylanan ilk ve şimdiye kadar tek aşı olan 10.000 doz aşıdan oluşuyor.

Aşı, Amerikan şirketi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech tarafından geliştirildi. Avrupa için malzeme, Antwerp eyaletindeki Puurs’daki Pfizer fabrikasından sağlanacak.

Dünyanın geri kalanı, şirketin ABD Michigan’daki Kalamazoo’daki ana fabrikasından tedarik ediliyor.

Bu ilk gönderi, ülkenin her bölgesinde bir tane olmak üzere üç varış noktasına yöneliktir:

Puurs’daki Sint-Pieters bakım evi, fabrikanın yakın komşuları, Brüksel’deki Woluwe-Saint-Pierre’deki Notre Dame de Stockel ve La Bonne Maison de Bouzanton, Wallonia’daki Mons’ta.

Ama önce aşıların çözülmesi gerekiyor.

Pfizer aşısının, geliştirilmekte olan veya onay bekleyen diğer aşılara kıyasla alışılmadık yönü, kullanıma hazır olana kadar -60 ° C ile -80 ° C arasında sabit bir sıcaklıkta tutulması gerektiğidir.

Merkezi Limburg eyaletindeki Genk’te bulunan karayolu nakliye şirketi H.Essers, aşıları Puurs’tan AB’nin 27 üye devletinin tamamı tarafından belirlenen dağıtım merkezlerine taşımakla görevlendirildi.

Essers, tam olarak sıcak/soğuk derecelendirme kontrolü ile donatılmış, bu tür bir kargo için beklenen cezai menfaatlere karşı tam güvenlikli ve her kamyonun her an uydu sistemi üzerinden 24 saat takip ile izlenen 600 kamyonluk bir filoya sahiptir.

Puurs’tan, çözdürülen aşıların nihai varış noktalarına taşınmasını sağlayacak Leuven üniversite hastanesine yolculuk kısa mesafededir. Aynı zamanda, gönderiler, bugün Paris’e, Hollanda’daki Oss’a ve Avusturya’daki bir depoya 19.500 doz ile ulaşan 19.500 dozla, Puurs’daki diğer destinasyonlara da Pfizer tarafından gönderildi.

Leuven üniversite hastanesinin eczane sorumlu başkanı Thomas De Rijdt “Her şey hazır” dedi. Hepimiz hazırız.

Belçika’daki ulusal aşı kampanyası 28 Aralık Pazartesi günü başlayacak.