COVİD-19: Belçika’da maske takmak zorunlu hale geldi!..

Belçika, koronavirüs kısıtlamalarını başlattı, yüz maskeleri çeşitli yerlerde zorunlu hale geldi.

Genel kural

Maskelerin, en az 1,5 metre mesafenin garanti edilemediği halka açık yerlerde kullanılması zorunludur.

Aşağıdaki yerlerde 12 yaş ve üstü herkes için maskenin kullanım şartlarına uygun olarak takılması zorunludur ve uyumsuzluk gösterenler için 250 € euro para cezası vardır.

Toplu taşıma araçlarında. Buna otobüs durakları ve istasyonlar ile araçların kendisi dahildir.

Havaalanlarında

Okullarda

Kafelerde, restoranlarda ve barlarda,

umumi tuvaletlerde,

İçeride veya dışarıda düzenlenen tüm halka açık etkinliklerde

Kuaförlerde, güzellik salonları v.b yerlerde

Mağazalar, alışveriş merkezleri ve alışveriş caddelerinde

Sinemalar

Kütüphaneler

Müzeler

Tiyatrolar

Konser salonları

Konferans salonları

İbadet yerleri

Casinolar

Bankalar

Postaneler

Marketler

Mahkeme binaları

Her türlü kapalı alanlar

Belçika kıyıları boyunca

Antwerp eyaletindeki tüm halka açık yerlerde

Yerel belediyeler tarafından tanımlanan diğer yoğun kamusal alanlarda

Ulusal güvenlik konseyi yerel belediye başkanlarına nerede maske takılması gerektiğini seçme özgürlüğü verdikten sonra, bazı yerel yetkililer daha sert bir tutum sergilediği belirtiliyor.

Deinze, Oudenaarde, Kruisem, Kluisbergen ve Wortegem-Petegem’in Doğu Flaman kasabalarında, maskeler yerin ne kadar yoğun olduğuna bakılmaksızın açık havada her yerde zorunlu hale getirildi.

Belediye başkanları ortak bir açıklamada, “İkinci bir dalgayı önlemek istiyorsak önleyici bir şekilde hareket etmeliyiz.

Her yerde genel bir kural herkes için açıktır: evden ayrıldığınız anda maske takarsınız.” Dediler.

Charleroi, maskeleri her yerde zorunlu hale getiren en son Belçika belediyesi oldu.

Bazı bölgelerin yerel polisi, bir mağazada maske takamadıkları için herhangi bir para cezası vermeden önce diyaloğa ve resmi olmayan bir uyarıya öncelik vermeyeceklerini duyurdu.

Olası para cezası bireyler için 250 € ve kuralları tekrar tekrar görmezden gelen mağazalar için 750 € ‘dur.

Bir grup vatandaş, Belçika’nın kapalı kamusal alanlarda maske takma yükümlülüğünün yasallığını sorgulayan Danıştay’a acil bir yasal talepte bulundu.

“Böyle bir yükümlülük, işitme engelli veya işitme güçlüğü çeken ve sosyalleşmek için dudakları okuyabilmesi gereken insanlar gibi çok sayıda insana önemli zararlar verir, tıbbi olarak maske takamayan insanlar, insana yakışır şartlarda ibadet etmek isteyen insanların haklarını korumak için yapılan şikayetin değerlendirilmesi bekleniyor.”

Hukukçulardan oluşan bie grup ise, çoğunluğun can sağlığını korumak idarecilerin vazgeçilemez görevlerinin başında gelir diyerek istisnalar üzerinde durulmaması konusunda birlik mesajı verdiler.

Maskeyi nereden bulabilirim?
Federal hükümet tarafından sipariş edilen milyonlarca bez yüz maskesi hala eczanelerde duruyor ve ücretsiz olarak alınmayı bekliyor. Teslim edilen 15 milyon maskenin yaklaşık 3,5 milyonu alındı.

Ailenin bir üyesi tüm hane için maskeler toplayabilir.

Sadece kimlik kartının eczaneye gösterilmesi yeterli.

Süpermarketlerin halka maske satmasına izin verildi.

Maskeler ve dezenfektan jeller de dahil olmak üzere koruyucu ürünler üzerine yüklenen KDV yüzde 21’den yüzde 6’ya düşürüldü.

UC Louvain bulaşıcı hastalık uzmanı Jean-Luc Gala’ya, süpermarketlerde satılan maskelerin “kalitesiz” olduğunu öne sürdü.

Gala: “Bu bir kullanımlık maskeler sizi virüsün kontaminasyonuna karşı korumuyor, başkalarını sizden koruyor. Sadece üç veya dört saat kullanılabilen bir maske. Daha sonra tüm etkinliğini kaybediyor – kumaş maskesini savunmaya devam ediyorum, daha ucuz, daha güvenli, yıkanabilir ve sterilize edilebilir.” dedi

Devlet tarafından verilen maskeler yeterince iyi mi?
Tüketici derneği Test-Achats, Belçika’da yaygın olarak satılan bir dizi yeniden kullanılabilir yüz maskesinin kalitesini test etti. Maskelerin 10 kişiden dördünde yeterli koruma sağlamadığını tespit etti. Test edilen maskelerden ikisi yetersiz filtrelemeye sahipti, üçüncüsü tek bir yıkamadan sonra artık korumaya uyumlu değildi ve dördüncüsü, maskeyi yerinde tutan ve kullanıcının burnunun köprüsünü açığa çıkaran gevşek bantlara sahipti.
Şu anda eczanelerde dağıtılan federal yüz maskeleri, testleri geçti.

Aslında, dört süpermarket modelinden üçü cerrahi maske kadar iyi kabul edildi.

Test-Achats ayrıca, “cerrahi maskeler” adı altında eczanelerde satılan beş maskeden sadece birinin cerrahi koruyucu giysiler için normları karşıladığını açıkladı.

Belçika Sayıştayı, genel halk için yüz maskesi temin ederken federal hükümetin izlediği prosedürler hakkında soruşturma başlattı.

Denetim, seçilen tedarikçilerin uygunluğuna, teslimattaki gecikmelere ve maskelerin kalitesine, maskelerin normlara uygunluğuna dikkat edilmesi hususu tüm ilgililere bildirildi. Toplumun maske kullanımı hakkında bilgilendirilmesi için eğitim çalışmalarına yeniden hız verildi.