COVID-19: Belçika’da Mutasyon endişesi artıyor!..

Flanders Bölgesi’ndeki Covid-19 salgınları, mutasyona uğramış daha bulaşıcı (COVID-19) türleri ile ilgili endişeleri artırıyor

Mikrobiyolog Herman Goossens, yaptığı açıklamada, Flanders’daki çeşitli koronavirüs salgınlarının virüsün olası bir mutasyonu hakkında endişelere yol açtığını söyledi.

Salgınlar, diğer yerlerin yanı sıra Wuustwezel, Duffel ve Lier’de (tümü Antwerp eyaletinde) enfeksiyonlarda keskin artışlarla birlikte Kempen olarak bilinen bölgede meydana gelirken, Belçika’daki enfeksiyonlar bir bütün olarak azalmaktadır.

Bölgeden alınan örnekler, D614-G mutasyonunun varlığını gösterdi. Goossens, De Tijd’e verdiği demeçte, Science dergisinde bu mutasyonla ilgili yeni bir makalesinde “daha fazla bulaşıcılığa yol açtığı sonucuna varıldı” dedi.

Goossens, bu makale laboratuvar deneylerine dayanıyor ve “kesin sonuçlar çıkarmak için henüz çok erken” dedi.

D614-G varyantı, Mol’deki bir huzurevindeki “patlayıcı salgını” açıklayabilir.

Huzurevinde, Noel’i kutlamak için düzenlenen bir etkinliğin ardından 26 kişi öldü.

Daha fazla sıralama araştırması, D614-G mutasyonunun bölgedeki tüm salgınlara dahil olup olmadığını belirlemelidir.

Virolog Marc Van Ranst, De Tijd’e verdiği demeçte, bu arada bölgedeki hastanelere kendini koruma konusunda çok dikkatli olmaları söylendi, ancak “belirli bir türe karşı değil, koronavirüse karşı önlem alıyorsun” dedi.

Van Ranst, “Halihazırda çok katı kurallara sahibiz, eğer uygun şekilde takip edilirlerse olası mutasyonlara karşı da işe yarayacaktır” diye ekledi.