Covid-19: Belçika’da normal hayat özlemi!..

11 Mayıs Pazartesi itibariyle, Belçika mevcut karantinanın belirli yönlerini gevşetmeye başladığından, ülke genelindeki mağazaların tekrar açılmasına izin verilmektedir.

Değişimin ve sık sık kafa karıştırıcı bilgilerin ışığında, güne başlarsanız ve nereler açıldı, uyulması gereken kurallar nelerdir?..

Bekleyin: Belçika genelinde haberler ve sosyal medya, Primark ve Ikea dahil olmak üzere ülke çapında büyük mağazalara girmek için çoklu hatlar açıldı.

Uzak durun: Mağazalara erişim, her 10m² perakende alanı için maksimum bir müşteri ile sınırlı olacaktır.

Bazı mağazalar kuralları uygularken sıralanacak alanları işaretledi, bu yüzden buna sadık kalın.

Güvende olun: Çalışanlar ve alışveriş yapanlar için güvenli bir çalışma ortamı sağlanmalıdır.

Zaman sınırlamalarını koruyun: Müşterilerin mağazada mağaza başına maksimum 30 dakika kalmasına izin verilir

Konum ve Öncelik: Belçika Başbakanı Sophie Wilmès sadece kendi mahallenizde alışveriş yapmak için çağrıda bulundu. “Bir dükkanda kalabalıksa, eve dön. Bakım çalışanlarına, yaşlılara ve daha az hareketli olanlara öncelik verilmelidir. ”

Maskeler: Belçikalı toplu taşıma şirketleri De Lijn, STIB ve SNCB, 4 Mayıs’tan itibaren yüz maskesi takma riskini kesinlikle uyguladılar.

Mağazalar maskelerin takılmasını tavsiye ederken, Etterbeek ve Woluwe alışveriş caddelerin de maske  takılması zorunlu kılınmıştır.

Dokunmak Yok: Kuaförler gibi yakın temas içeren işletmeler kapalı kalacaktır.

Dokunmadan (2): Brüksel alışveriş caddelerinde yayınlanan tavsiyeye göre, müşterilerin satın almak istemedikleri bir şeye dokunmamaları tavsiye edilir

Geri dönüşüm: Maskeler geri dönüştürülemez ve standart atıklarla birlikte verilmelidir.

Yalnız alışveriş yapın: Bir çocuğa veya yardıma ihtiyaç duyan birine eşlik etmek zorunda olmadığınız sürece, yalnız alışveriş yapmalısınız.

İnşaat malzemesi, mobilya veya bir araba gibi büyük eşyaları satan mağazalar randevu gerektirir.

Alışveriş Merkezleri: Kuralların ötesinde, alışveriş merkezlerinin yeniden açılması kendi özel kurallarına sahiptir.

Sokak Yemekleri: Yiyecek kamyonları işe dönebilir, açık hava pazarları yapamaz. Bireysel gıda tezgahları, yerel belediye başkanlarının takdirine bağlı olarak vaka bazında gözden geçirilebilir.

Seyahat: Brüksel toplu taşıma operatörü STIB, artan hareketi açıklamak için bugün hizmetlerin artırılmasına bağlıyken, planlanmamış bir grev otobüs ve tramvay hizmetleriyle ilgili sorunlara neden oldu.

Bu önlemlerin dışında – ayrıca artan sosyal mesafeyi ve sosyal çevrelerin 4 kişilik genişlemesini içeren bir kural vardır, kuralları takip etmek için Belçika halkına güvenilmektedir.

Başbakan Wilmès, son sorumlulukların açıklanması sırasında polisin insanların tedbirlere saygı gösterip göstermediğini kontrol etmesinin giderek zorlaşacağından, insanların sorumluluk duygusuna ve sağduyusuna güveniyorum demişti.

Başbakan Wilmés’, Belçika’daki rakamlar olumlu bir şekilde gelişiyor.

Test ve izleme, karantinanın bir sonraki aşamasında çok önemlidir.

Belçika, “kişi başına düşen test sayısı açısından Avrupa’nın en iyileri arasında” dedi.

18 Mayıs’tan itibaren başlayacak olan bir sonraki aşama hakkında kuaförlerin yeniden açılması gibi bir karar alınmadı.

Ulusal Güvenlik Konseyi şu anda tüm kriterleri karşıladığında 18 Mayıs’tan itibaren başlayabilecek 2. Aşama hazırlanıyor.

“Uzmanlarla birlikte müzeler, kütüphaneler, hayvanat bahçeleri ve diğer yerler için neyin mümkün olduğunu araştırıyoruz. Ayrıca kuaförlerin ve güzellik merkezlerinin tekrar açılabileceğini ve düğünlerde ve cenazelerde daha fazla insana izin verilip verilemeyeceğini araştırıyoruz ”dedi.