Covid-19: Belçika’da okullar açılıyor mu?!.

Federal Halk Sağlığı Servisi bugün (Perşembe günü) koronavirüs basın toplantısında çocuk doktorlarının öğrencilerin 15 Mayıs’tan itibaren okula dönmelerinin güvenli olduğunu açıkladıklarını doğruladı.

Belçika’nın çıkış planındaki bir sonraki aşaması planlandığı gibi devam ederse, okullar 18 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yeniden açılacak ve bazı pilot projeler 15 Mayıs Cuma günü başlayacak.

Belçikalı çocuk doktorları derneği sözcüsü yaptığı açıklamada: Bazı insanların yeni koronavirüs (Covid-19) ve nadir görülen bir çocuk hastalığı arasında varsayılan bir bağlantı ile ilgili endişelerine rağmen, okulları yeniden açmak güvenlidir..

Bazı istisnai durumlar dışında, tüm çocuklara yaşlarına uyarlanmış bazı temel hijyen önlemlerine uygulayarak okula dönmenin güvenli olduğunu söylüyoruz.

Bize göre, genişletilmiş karantina ile ilgili dezavantajlar, okula yeniden başlamanın avantajlarından daha ağır basmamaktadır. Eğitim her çocuğun temel hakkıdır ve okul bu konuda kilit bir rol oynamaktadır”. Dedi…

Virolog ve federaller arası Covid-19 sözcüsü Prof. Steven Van Gucht: Çocukların koronavirüsün yayılmasındaki rolü grip virüsü gibi diğer solunumsal virüslerden çok farklı görünmektedir.

Griple birlikte, çocukların yıllık salgının ardındaki itici güç olduğu uzun zamandır bilinmektedir.

Virüs önce çocuklar arasında, sonra ebeveynlerine ve daha sonra büyükanne ve büyükbabalara yayılmaya başlıyor.

Bu koronavirüs ile çocukların yayılımda sadece sınırlı bir rol oynadığına dair göstergelerimiz var.

Gripin aksine, yayılma esas olarak birbirini enfekte eden yetişkinler arasında gerçekleşiyor.

Virüs bazen ebeveynlerden çocuklarına da yayılıyor, ancak çocuklardan yetişkinlere ve hatta çocuklar arasında yayılan çok az enfeksiyon görüyoruz.

Hollanda’da yapılan bir araştırma, yetişkinler için enfeksiyon oranının Nisan ayında yüzde 4 civarında olduğunu, 20 yaşın altındaki insanlar için yüzde 2 olduğunu göstermiştir.

Her şey çocukların bu virüsün önemli yayıcıları olmadığı yönüne işaret ediyor gibi görünüyor.

Enfekte olabilirler ve hafif derecede hasta olabilirler, ancak virüs yayıcılıkları yetişkinlerden daha az önemlidir.” Dedi.