COVID-19: Belçika’da sıkı önlemlere devam edilecek!..

Vandenbroucke, Belçika’nın kurallarının Cuma günü gevşetilmeyeceği konusunda uyardı!..

Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke’ye göre, Belçika’nın koronavirüsün yayılmasına karşı önlemleri Cuma günü Danışma Komitesi sırasında gevşetilmeyecek.

Bel RTL’ye verdiği demeçte, “Rakamlar doğru yönde ilerliyor, bunun için insanlara teşekkür etmeliyiz.” “Zor önlemlerle” “olağanüstü” disiplin ve dayanışma olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak Vandenbroucke’ye göre virüsün dolaşımı çok yüksek. İlk olarak ulaşılması gereken günlük 800 enfeksiyon ve 75 hastaneye yatış eşiğine atıfta bulunarak, “İzlenecek bütün bir yol var” dedi.

Ona göre, bu göstergeler herhangi bir gevşeme gerçekleşmeden önce en az üç hafta sabit kalmalıdır.

Vandenbroucke, “Cuma günü herhangi bir rahatlama olmayacak, ancak rakamları izliyoruz ve düşüş devam ederse, bazı gevşeme olasılığı ortaya çıkıyor, ancak hemen değil” dedi.

Pazar günü, Başbakan Alexander De Croo, VTM News’de halka bazı olumlu beklentiler sunmak istediğini, ancak “yanlış umut vermenin daha kötü olacağını” söyledi.

İçişleri Bakanı Annelies Verlinden ‘e göre, Noel tatillerinin etkisi ve geri dönen yolcuların karantina sürecinden önce hiçbir karar alınmamalı.

Verlinden, VRT News’e “Rahatlatıcı kurallar söz konusu değil, ancak temkinli davranmalıyız” dedi.

Ek olarak, VUB (Vrije Universiteit Brussel) Tıp Fakültesi dekanı Dirk Devroey, yapılan hesaplamalara göre, Belçika en iyi senaryoda 20 Ocak’a kadar günde 800 enfeksiyon eşiğine ulaşabilir.

Ancak 75 hastaneye başvuru eşiğine ancak yedi hafta içinde ulaşılacak, diye tweet attı.

Devroey, “Bu nedenle, herhangi bir ek önlem olmadan bunları 10 hafta içinde ancak hafifletmeyi düşünebiliriz” dedi.