COVİD-19: Belçika’da toplam vaka sayısı 59.226’ya yükseldi!..

Federal Halk Sağlığı Servisi’nin (Pazar günü) rakamlarına göre, son 24 saat içinde Belçika’daki yeni koronavirüs (Covid-19) için 154 kişinin testi pozitif çıktı.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’da teyit edilen (COVİD-19) vakalarının toplam sayısı 59.226’ya yükseldi.

Toplam vaka sayısı, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve onaylanmış aktif vakaların yanı sıra virüsün sonuçlarından ölen ve iyileşmiş olan hastaları da içerir.

Yeni bulaşmış kişilerin 91’i Flanders’da, 33’ü Wallonia’da ve 30’u Brüksel’de yaşıyor.

Son 24 saat içinde 21 yeni hasta hastaneye yatırıldı ve 101 kişi taburcu edildi ve şu anda koronavirüs nedeniyle toplam hastanede 571 hastaya ulaştı.

Hastanedeki hastaların 111’i dünden beri 10 hastanın daha da azaldığı yoğun bakım ünitesindedir.

15 Mart’tan bu yana toplam 16.291 hasta iyileştiğini ve hastaneden taburcu edildiğini açıkladı.

15 yeni ölüm bildirildi, bunlardan sekizi hastanelerde meydana geldi ve vakalar doğrulandı. Ölümlerin yedisi yatılı bakım merkezleri tarafından rapor edildi ve yüzde 71’i bir testle doğrulandı.

Salgının başlangıcından bu yana Belçika’daki toplam ölüm sayısı şu anda 9.595 olup, bunların yüzde 48’i hastanelerde, yüzde 50’si evde bakım merkezlerinde, yüzde 0.5’i diğer bakım tesislerinde ve yüzde 0.6’sı evde veya başka yerlerde meydana gelmiştir.

Hastane ölümlerinin hepsi Covid-19 vakaları olarak doğrulandı. Evde bakım merkezlerindeki ölümlerin yüzde 26’sı teyit edilmiş vakalardan ve yüzde 74’ü şüpheli vaka olarak tesbit edildi.

Cuma günü, son rakamları sunmak için verilen haftalık basın toplantısında, kriz merkezi sözcüsü Dr. Yves Van Laethem, şimdi tüm göstergeler için eğilimin olumlu olduğunu söyledi. “Artık kurallara uyarak güvenle dışarı çıkabiliyoruz.”

Ancak ülke Pazartesi günkü karantina sonrası yeni bir gevşeme için hazırlanırken, özellikle uzaklaşma ve hijyen, özellikle el hijyeni konusunda dikkatli olmaya çağırdı.