COVİD-19: Belçika’daki son gelişmeler!..

Belçika Federal kriz merkezi, sıcak havaya ve futbol fikstürlerinin bu hafta sonu başlamasına rağmen insanları bir araya gelmemeleri uyarısında bulundu.

Kriz sözcüsü Antoine Iseux: “Taraftarları bu anları kendi içinde paylaşmaya ve maç sırasında birarada olmamaya toplanmamaya ya da maçtan sonra sonuçları kutlamamaya çağırıyoruz. Kulüpleriniz desteğinize güveniyor, ancak bunu sanal olarak ve uzaktan yapabilirsiniz.” Dedi.

Brüksel sağlık bakanı Alain Maron, Coronavirus test kapasitesinin bu haftadan itibaren yüzde 69 artacağını açıkladı.

Laboratuvarlar özellikle hafta sonları çalışma saatlerini uzatmış olacak.

Tatile çıkmadan önce bir koronavirüs testi yaptırmak isteyenler için, Brüksel’de açık olan test merkezlerinin bir listesi yayınlandı.

Yaklaşık 300 gösteri, lunapark operatörü, Cuma sabahı Brüksel’de, Heysel’den yola çıkarak Foire du Midi’nin iptaline karşı protesto gösterileri düzenledi.

“Anvers Şehri önümüzdeki hafta günde 4.000 numune alabilen bir ‘Covid test köyü’ açacak.

Hizmet, herhangi bir koronavirüs semptomu olmayan, ancak yine de test etmek isteyen Anvers sakinleri için tasarlanmıştır.

Test uygulamaları için randevu ve önceden kayıt şartı vardır.

Test ücretsiz olacak ve numuneler, mevcut laboratuvarlara fazladan iş yükü eklememek için Antwerp Üniversitesi içindeki yeni bir laboratuvarda analiz edilecektir.

Olası semptomları olan herkes yeni tesisi kullanmamalı, bunun yerine aile doktoruna başvurmalıdır” duyurusu yapıldı.

Stefaan Devleeschouwer

Doğu Flaman kasabası Brakel – nüfusu: 14.800 – 48 saat içinde teyit edilmiş sekiz koronavirüs vakasını kaydettikten sonra “Anvers’ten daha katı” olarak tanımlanan bir dizi önlem açıkladı.

Kafeler ve restoranlar çalışma saatlerini düşürecek, futbol maçları iptal edilecek ve tüm alanlarda maskeler zorunlu olacak.

Brakel Belediye başkanı Stefaan Devleeschouwer, “Çok fazla enfeksiyonu olan küçük bir kasabayız. Şimdi bu vaka artış eğilimini tersine çevirmeliyiz.” dedi

Brüksel Şehri, ani Foire du Midi’yi iptal etme kararından etkilenen fuar alanı operatörlerine yarım milyon euro tazminat sağlayacak.

Ödeme tutarı, her işletmenin büyüklüğü ile orantılı olacaktır.

Fuar bu Cumartesi açılacaktı, ancak belediye meclisi, bu haftaki ulusal güvenlik konseyi toplantısının daha fazla koronavirüs kısıtlamasına karar vermesinden sonra iptal etti.

Bockstael’de daha küçük bir lunaparkın vaka artışında azalma olursa öğretim yılının başında devam etmesi planlanıyor.

Brüksel’deki Saint-Jean kliniğinde başhekim , başkentte enfeksiyonlar arttığı için “önümüzdeki birkaç hafta boyunca çok endişeli” olduğunu söyledi.

Başhekim Kenneth Coenye: “Şu anda hastalarımızın yaklaşık yüzde 17’sinde koronavirüs için pozitif test görülüyor.

En büyük korkumuz, enfekte kişilerin sırayla ebeveynlerini ve büyükanne ve büyükbabalarını enfekte edeceğidir.

Son iki hafta içinde hastaneye kabullerde bir artış riskiyle karşı karşıyayız.
Önümüzdeki birkaç hafta için çok endişeliyim.” Dedi.

Biyoistatist Geert Molenbeghs de Brüksel’in Antwerp ile aynı yöne gideceğinden korkuyor.

Molenbeghs: “Brüksel’de durumun önümüzdeki günlerde çok yakından izlenmesi gerekecek.

Uygun olduğunda ve acilen Brüksel’in de ‘Antwerp’de uygulanmakta olan katı kuralları, önlemlerini’ takip etmesi gerekebilir, risk çok arttı.” Dedi.

Charleroi’nin yerel polis teşkilatında onaylanmış on yedi koronavirüs vakası tespit edilmiştir.
Yerel kuvvetteki tüm memurlar ihtiyati tedbir olarak test edileceği bildirildi.

Belçika’ya gelmeden 48 saat önce online olarak doldurulması gereken Belçika Yolcu Konum Belirleme Formu bulundurmayanlar 30 gün süreli karantina uygulamasına tabi tutulacağı açıklandı.

Virolog Emmanuel André, hızlı vaka artışının “birkaç hafta ve aylarca zor” olacağı konusunda uyardı.

Virolog André; “Ülkemizin bir bölgesinde kritik bir durum varsa, insanların yüksek riskten düşük riskli bölgelere geçmesini engellemeliyiz.

Anvers’teki salgının ülke geneline ve diğer ülkelere yayılmasını durdurmak kesinlikle gereklidir. İnsanlar aileleri dışında farklı kişilerle görüşmemelidir. Risk alan kişiler zaman geçirilmeden coronavirüs takip ajanlarına bildirilmelidir.
Komşu ülkeler, ortaya çıkacak diğer salgınlar için bunları mümkün olan en kısa sürede sınırlama getirecektir.

Test kapasitesi konusunda Bugün tüm test merkezleri tam kapasite çalışıyor. Olası test gecikmeleri endişe vericidir.” Dedi.

200’den fazla lunapark işçisi, Foire du Midi’yi iptal etme kararına karşı Salı sabahı Brüksel Grand-Place’i protesto etti.

Organizatör Thomas Delforge şöyle dedi: “Foire du Midi sürdürülmeli.” Ziyaretçilerin iletişim bilgilerini kaydetmek de dahil olmak üzere güvenli bir ortamı garanti etmek için daha fazla ayar yapılabileceğini söyledi.

Brüksel’in koronavirüs test tesisleri, gezginler tatile çıkmaya hazırlanırken testlere olan talepteki artışa ayak uydurmak için mücadele ediyor. Bazı ülkelere gidiş ve o ülkelerden geliş için negatif koronavirüs testi kanıtı gerekmektedir.

Yetkililer dünya geneli vaka artışlarının korkutucu boyutlara ulaşması nedeniyle can güvenliği ve riskler nedeniyle insanlara mecbur kalmadıkça ‘Tatil mi!?, Can güvenliği mi!?’ sorularıyla seyahat edilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.