Covid-19: Belçika’da toplam vaka sayısı 50.509’a yükseldi

Belçika Federal Halk Sağlığı Servisi tarafından bugün (Salı günü) yayınlanan rakamlara göre, son 24 saatte 242 hastanın yeni koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıktı.

Pandeminin başlangıcından bu yana Belçika’daki toplam vaka sayısını 50.509’a yükseldi.

Toplam vaka sayısı, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve doğrulanmış aktif vakaların yanı sıra salgın başlangıcından bu yana virüsün sonuçlarından iyileşen veya ölen hastaları da içerir.

Yeni enfekte olmuş kişilerin 161’i Flanders’da, 68’i Wallonia’da ve 12’si Brüksel’de yaşıyor.

FPS henüz 1 kişinin ikamet ettiği yer hakkında daha fazla bilgi sahibi değildir.
Son 24 saatte 84 yeni hasta hastaneye yatırıldı ve 63 kişi taburcu edildi ve şu anda koronavirüs nedeniyle hastanede toplam kişi sayısı 3.082’ye ulaştı.
Bu, Belçika’daki yeni hastaneye kabul sayısının 100’ün altında kaldığı üçüncü günü işaret ediyor.

Hastanedeki hastaların 646’sı yoğun bakım ünitesindedir, yoğun bakım da 9 hasta azalmıştır.

97’si ölümle sonuçlanan vakalar doğrulandı. Ölümlerin 40’ı, yüzde 62’si teyit edilmiş yatılı bakım merkezleri tarafından rapor edilmiştir.

Belçika’da pandeminin başlangıcından bu yana toplam ölüm sayısı 8.016’dır ve bunun yüzde 46’sı hastanelerde,yüzde 53’ü evde bakım merkezlerinde,yüzde 0.3’ü evde veyüzde 0.4’ü başka bir yerde meydana gelmiştir.

Hastane ölümlerinin hepsi teyit edilmiş vakalardır. Evde ve bakım merkezlerindeki ölümlerin yüzde 18’i teyit edilmiş vakalar ve yüzde 82’si şüpheli vakalardır.

FPS, Belçika’da onaylanmış enfekte kişilerin sayısının hala arttığını söyledi.

Yeni hastaneye yatış sayısı sabitlenmeye devam ediyor, ancak oldukça yüksek.

Federal Halk Sağlığı Servisi, “Bu yüzden ısrar edin ve genel önlemleri takip edin, kendinize ve başkalarına iyi bakın” dedi.