COVİD-19: “Çocuklar Covid-19’u bulaştırabilir”

Corona virüsü salgınında üzerinde durulmayan bir detay çocukların hastalığı ne oranda yetişkinlere bulaştırdığıydı…

İsviçre’de yapılan bir araştırmada, “Çocuklar da yetişkinler gibi Covid-19’u bulaştırabilir” sonucu çıktı.

İsviçre’nin Cenevre Üniversitesi ve Cenevre Üniversitesi Hastanesi’nde görevli bilim insanları, çocukların da yetişkinler gibi Covid-19 bulaştırdığına kanaat getirdi…

Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda çocukların da yetişkinler kadar hasta olduğu ve hastalığı bulaştırma ihtimalinin bulunduğu sonucunu çıkardı.

“AKSİ KANIT ÇIKMAZSA…”
Araştırmayı yürüten bilim insanları, “Hastalığı hafif, ağır ya da semptom göstermeden geçirmelerine rağmen çocukların da hastalığı bulaştırdıklarını kabul etmek gerek, tabii aksini gösteren bir araştırma ve kanıt ortaya çıkmazsa. Verilerimiz yetişkinlerle çocukların aynı oranda virüs taşıdığını gösteriyor. Dünya geneli çocuk ölümlerinde ki artışlar çocukların riskli sınıfta yer almasının göstergesidir. ” ifadesini kullandı.

Uzmanların yaptığı araştırmaya 7 günlük ve 16 yaş aralığındaki 23 çocuğun katıldığı belirtilirken bunlardan sadece 12’sinin yetişkinlerle aynı oranda virüs taşıdığı belirtildi. İsviçre’de yapılan araştırma, Emerging Infectious Diseases isimli tıp dergisinde yayınlandı.