COVİD-19: Kalabalık insan toplulukları virüs yayıyor

50 kişiye kadar olan düğün partileri, kalabalık insan toplulukları potansiyel olarak koronavirüs yayılıyor

Hükümet, koronavirüs taşıyacılarının verdiği zararı sınırlamak için halk arasında hareket etmeye hazır mobil ekipleri tanıtmayı düşünüyor,
Bir seferde birçok insanı enfekte edebilen insanlar, genellikle kalabalık insanların bulunduğu toplantılarda çok kişiye virüsü bulaştırıyor.

Bilimsel araştırmalara göre, bir salgındaki enfeksiyonların yüzde 80’ine, enfekte kişilerin sadece yüzde 10’u neden olmaktadır.

Bu insanlar herkesten daha bulaşıcı değildir;

Bir çoğunun enfekte etme yetenekleri, esas olarak, başkalarının sayıca mevcut olduğu ortamlardaki sosyal mesafe, hijyen, maske ve kurallara uyma davranışlarıyla ilgilidir.

En son gelişme, Covid-19 salgınının Belçika’da günlük düşüşte olması ve ülkede karantina önlemlerinin gevşemesinin 3. Aşamasına kadar gelinmiş olmasıdır.

Şimdi tehlike, toplum açıldıkça ve daha fazla insan birbirleriyle temas ettikçe, virüs taşıyıcılarının yayıcı olması için daha geniş bir ortama sahip olduklarından, ve virüsün havada uzun süre kalabilmesi nedeniyle vaka sayısı bir kez daha yukarı doğru hareket etmeye başlayabilir.

Flaman sağlık bakanı Wouter Beke, ofisinin viris taşıyıcılarını tespit etmek için bir mobil ekipler sistemi kurmakla meşgul olduğunu doğruladı, ancak hiçbir ayrıntı vermedi.

Profesör Steven Van Gucht, ülke çapında çalışan hükümet sağlık enstitüsü Sciensano ile bağlantılı takımların nasıl çalışacağını açıkladı;

“Tıp uzmanlarına göre, enfekte olmuş bir kişi potansiyel bir kalabalığa katılmışsa, diğer tüm mevcutların da izlenmesi, test edilmesi ve izole edilmesi gerekir.

Şimdiye kadar temas izleyicileri, bir bireyin sınırlı döngüsüyle uğraşmak zorunda kaldılar, ki bu karantina koşullarında az sayıda insandı.
Ancak şimdi, süper yayılma potansiyeli çok daha fazla.

Krizin başlangıcından beri tavsiye edildiğinden, önlemlerin tanıdık.

Güvenli bir mesafeyi koruyarak, büyük toplantılardan kaçınarak, korona hastalarının temaslarını belirleyerek ve süper yayılan olaylarda hızlı hareket ederek muhtemelen ikinci bir korona dalgasını durdurabiliriz” dedi.