COVID-19: Virolog Marc Van Ranst uzman grubundan ayrıldı

Virolog Marc Van Ranst, yenilenen koronavirüs uzman grubundan ayrıldı

Hükümete koronavirüs salgını konusunda tavsiyede bulunan CELEVAL uzman grubunun yenilenmesi, özellikle en iyi virolog Marc Van Ranst’ın kenara çekildiğini gördü

Ulusal Güvenlik Konseyi’ne (NSC) pandemi konusunda danışmanlık yapan çekirdek uzman ekibinin bir parçası olan açık sözlü virolog Van Ranst, virolog Erika Vlieghe’nin yerine geçecek.

Vlieghe daha önce, hükümete koronavirüsün karantina döneminde tavsiyelerde bulunan Çıkış Stratejisi Uzmanlar Grubu’na (GEES) başkanlık etmişti.

CELEVAL başkanı ve federal halk sağlığı servisi (FPS Health) yöneticisi De Standaard’a Başbakan Sophie Wilmès’in önceki sözlerini yineleyerek, “Bize virüsle nasıl yaşayacağımızı öğretecek grup olacak” dedi.

CELEVAL figürünün yeni üyeleri arasında, en son koronavirüs önlemlerinin kısıtlayıcı karakterini eleştiren Ghent ve Brüksel’de bir üniversite sağlık ekonomisi profesörü olan Lieven Annemans yer aldı.

Annemans, “bilimsel olarak etkili ve orantılı olduğu kanıtlanmış” ve “olumsuz yan etkileri olmayan ve demokrasiye saygı duyan” tedbirler talep eden açık bir mektubun imzacılarından biri olmuştu.

Yeni CELEVAL ekibi, karantina süresince iptaller ve iş kayıpları dalgasından ağır bir şekilde etkilenen kültür ve etkinlikler sektörünün temsilcisi Vinciane Morel’i de görev verdi.