COVID-19: Belçika’da vaka artışı devam ediyor!..

Belçika Federal Hükümeti, yeni bir koronavirüs enfeksiyonu artışını kontrol altına almak için alınan son önlemlerin potansiyel bir karantinaya dönüşü engelleyip engellemeyeceğini belirleyecek “önemli” bir haftaya giriyor.

Eyalet virologu Marc Van Ranst, bu hafta yeni enfeksiyonların tespit edilme oranının önümüzdeki haftalarda daha sert önlemlerin alınması gerekip gerekmediğini belirleyeceğini söyledi.

Virolog Van Ranst: “Mevcut daha katı kurallar işe yaramazsa, tekrar karantinaya doğru ilerleyeceğiz.

Belçika hükümetinin, virüsün alevlenmesini bastırmak için önceki gevşemeleri geri alarak, sosyal ilişkileri büyük ölçüde azaltma kararının etkisini gözden geçirmek için bu haftanın önemli olacağını söyledi.

Bu hafta boyunca enfeksiyon sayısının artmaya devam edip etmediğini belirleyebileceğiz. Salgının daha fazla yayılması durumunda ek önlemler alınmalı .

Temmuz ayı sonunda uygulamaya konulan sosyal temas kısıtlamalarının etkisinin aşamalı olarak ortaya çıktığını ve önceki iki aşamanın stabilize olmaya başladığını göstererek, federal sağlık yetkililerinin günlük koronavirüs brifingine ilişkin değerlendirmesini yineledi.

İlk aşamada, rakamlar daha yavaş yükseliyor, şimdi gördüğümüz şey bu, rakamlar bir sonraki aşamada artış sabitleniyor.

Bu hafta vaka sayılarının daha fazla yükselemeyeceğini görmeyi umuyorum, bu yüzden bu hafta çok önemli.

“Kristal küre yok”

Koronavirüs salgını kısa bir süre önce yeniden canlandı.

Anvers eyaleti vaka artışında öne çıktı.

Yakın zamanda Belçika’nın salgınla yalnızca bir değil, birkaç cephede savaştığını göreceğiz.

“Bilim insanları olarak olumsuz gelişmelerden biz çok endişeliyiz çünkü ilk dalganın aksine, şu anda ülkemizin heryerine yayılmış bir salgından söz ediyoruz.

Virüsün her bölgede yayılma şekli ülkede virüsün potansiyel yeniden dirilişini ve büyüklüğünü büyük ölçüde belirleyecektir.

Şu anda, ülkemiz, Anvers’te olup bitenlerden büyük ölçüde etkileniyor.

Oradaki rakamlar düşerse, Belçika’nın tamamı için rakamlar düşecek ancak bu arada, diğer illerde salgın hızla artıyor

Hükümetin ülkeyi yeni bir tecrit altına sokmaktan kaçınma amacının büyük ölçüde insanların mevcut önlemlere ne kadar bağlı kaldığına bağlı olacaktır.

Salgının nasıl gelişeceğini bilmiyorum, belirsizlikleri görebileceğim bir kristal kürem yok, matematikle ilgili değil, herkesin davranışını dikkat etmesiyle ilgili.

Eğer sayılar önümüzdeki hafta stabilize olmazsa, karantina gerekli.

Ancak gelişmeler karantina benzeri bir senaryodan başka maalesef seçenek yok ve kimse bunu istemiyor.” Dedi…