DSÖ: Corona tehlikeli bir aşamaya girdi!..

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus sanal basın toplantısında, corona virüsü salgınının “yeni ve tehlikeli” bir aşamaya girdiği uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Adhanom Ghebreyesus, ülkelerin bildirdiği dünkü vaka sayılarının, DSÖ’ye bildirilen en fazla vaka sayısı olduğunu söyledi.

Ghebreyesus, 18 Haziran’da kendilerine bildirilen yeni vaka sayısının 150 bin olduğunu, bu vakaların yarısının Amerika kıtasında görüldüğünü belirtti.

“Virüs ve salgın hala hızla yayılıyor” diyen Ghebreyesus, ülkeleri, sokağa çıkma kısıtlamalarını kaldırırken acele etmemeleri yolunda uyardı.

DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünya yeni ve tehlikeli bir aşamaya girdi. Birçok insan açıkça evde kalmaktan bıktı. Ülkeler toplumlarını ve ekonomilerini yeniden açmak istiyorlar.

Ancak virüs hızla yayılmaya devam ediyor, ölümcül kalıyor ve çoğu insan hayatını kaybetmeye devam ediyor.” Diyen DSÖ Başkanı Ghebreyesus, Perşembe gününden bu yana 150.000’den fazla yeni vaka rekoru tespit ettiğini de sözlerine ekledi.

Bu vakaların neredeyse yarısı Amerika kıtasında kaydedildi ve pandemi Güney Asya ve Orta Doğu’da da ilerliyor.

“Tüm ülkeleri ve herkesi aşırı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Sosyal mesafeye uymaya, hijyenik yaşamaya devam et, kendini hasta hissedersen evde kal, öksürdüğünde burnunu ve ağzını kapat, sürekli maske tak “diye konuştu.