Dünya Kırım krizine kilitlendi

Putin-Kırım-2014-1Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturulması anlaşmasını imzaladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise “Kırım’ın Rusya’ya katılımını öngören anlaşmayı tanımıyoruz.” açıklaması yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Biden ise “Bu başkasının toprağına el koymak” dedi.

Dünya Kırım krizine kilitlendi. Gözler bugün Rus lider Putin’deydi. Kremlin Sarayı’nda, Parlamento’nun alt ve üst kanadı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Kırım Meclisi yöneticilerine seslenen Putin, referandumun Kırım halkının özgür iradesiyle gerçekleştirildiğini ileri sürerek, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmak istediğini ve bu teklifin değerlendirildiğini söyledi.

Parlamento’nun üst kanadı Federasyon Konseyi’ne “Kırım ve Sivastopol’un Rusya Federasyonu’na bağlanması ve yeni federal bölgeler oluşturmasını” teklif eden Putin, Anayasa Mahkemesinden de gerekli kararları almasını rica etti. Putin’in bu sözlerini salondakiler ayağa kalkarak alkışladı.

Konuşmadan sonra imza töreni düzenlendi. Anlaşmayı, Putin, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy, Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov imzaladı.

Rusya yasalarına göre, anlaşma metni Anayasa Mahkemesine gönderilecek. Mahkeme gerekli çalışmaları yaptıktan sonra bir taslak hazırlayacak. Anlaşma metni ile taslak, daha sonra Parlamento’nun alt ve üst kanatlarında görüşülecek. Anlaşma burada kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek.

Rusya, Kırım’ın Rusya’ya katılımını öngören anlaşmanın onay sürecini birkaç gün içinde başlatacak.

UKRAYNA ANLAŞMAYI TANIMADI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da “Kırım’ın Rusya’ya katılımını öngören anlaşmayı tanımıyoruz.” açıklamasını yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’dan da Rusya’ya sert bir eleştiri geldi. Biden “Rusya’nın Kırım’daki hamlelerini kınıyorum. Başkasının toprağına el koymaktan başka birşey değil . Rusya Kırım’ı ilhak etme sürecini devam ettirirse daha fazla yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

İNGİLTERE: ASKIYA ALIYORUZ

İngiltere ise Rusya’yla ikili askeri anlaşmaları askıya aldığını duyurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.