Dünya viski pazarında rekabet kızıştı

Yamazaki-Viski-2014-1İskoç markaları dünyanın 1 numarası olarak anılırken viski kültürü yok diye bilinen Japonya son dönemin yıldızı olarak gösteriliyor.

Uzakdoğu son yıllarda lüks tüketimin artması ile gündemde. Bunun en belirgin göstergelerinden biri ise viski tüketiminin bölge bazında artması. Ama sadece tüketim değil. Aynı zamanda üretim ve buna paralel olarak ihracat da belirgin bir artış gösteriyor. Japon Suntory firmasının geçen Ocak ayında Jim Beam markasını satın almasından sonra Japonlar ABD viski pazarında bir hayli güçlü konuma geldi. Ülkenin şu anda Kuzey Amerika’da satış viski satışı yapan altı tane markası bulunuyor.

BOYNUZ KULAĞI GEÇECEK
Bloomberg’ün analizine göre ülkenin şu an en parlayan viski markalarından biri ise Yamazaki. Yamazaki 2012 yılında dünyanın en iyi viskisi seçilerek bütün İskoç rakiplerini geride bıraktı. Öte yandan ünlü aktör Bill Murray’in ülkenin Suntory markasının reklam yüzü olması da Japon viski markalarının popülerliğini artırdı. Aslında viski Japon topraklarında son derece yeni bir içki. Japonlar 1918 yılında İskoçya’ya gönderdikleri bir ekiple kendi topraklarında üretim yapmaya başlıyorlar. Ama şu an boynuz kulağı geçecek gibi gözüküyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.