Dünyanın öbür ucunda neler oluyor?..

Patagonya, Latin Amerika’da Şili ve Arjantan sınırları içinde yer alan coğrafi bir bölge. Portekizli denizci Macellan’ın Atlas Okyanusu’ndan Pasifik’e geçtiği yer olan bu bölge günümüzde insanlığın güneydeki en uç yerleşim noktasıdır.

Arjantin ve Şili toprakları
Patagonya içinde Macellan Boğazı ve Ateş Toprakları’nın da bulunduğu Latin Amerika’nın en güneyinde yer alan bir bölgedir. Arjantin ve Şili’nin sınırları içinde yer alan bu bölge buzulları, geniş ovaları ve dağlık coğrafyasıyla biliniyor.

Dünyanın en güney ucu
Antarktika’yı saymazsak Patagonya, insanlığın dünya üzerinde yaşadığı güneydeki en uç bölgedir. Arjantin’deki Ushuaia şehri dünyada bu ünvana sahip kenttir.

Milli park statüsünde
Patagonya, hem Şili hem de Arjantin tarafından özel statüyle korunan bir yer olma özelliği taşıyor. Yürüyüş yollarının, bilimsel araştırmaların, gözlemlerin yapıldığı bu bölge milli park statüsüne de sahip.

Dev buzullar
Patagonya’nın bir diğer özelliği de devasa buzullara ev sahipliği yapması. Günümüzde bu buzullar gün geçtikçe erise de dev boyutlarıyla dikkat çekmekte.

Bilim insanları uyarıyor
Uzun yıllardır bölgede bilimsel araştırmalara imza atan bilim insanları gerekli önlemlerin alınmaması halinde gelecekte Patagonya’da buzulların büyük oranda eriyip yok olabileceğine işaret ediyor.

Fotoğrafçıların gözde rotası
Patagonya, farklı canlı türklerini barındırması ve doğası nedeniyle özellikle fotoğrafçıların gözde rotalarından biri. Bunun yanı sıra doğada yürüyüş yapmak isteyenler için de Patagonya, çok özel bir alan.

Nasıl ulaşılır?
Patagonya’ya ulaşmak maalesef biraz meşakatli bir yolculuk. Bölgeye, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten ulaşmak yine de en kestirme yollardan biri. Buenos Aires’ten sonra kara veya deniz yoluyla Patagonya’ya ulaşmak mümkün. Şanslıysanız bölge yakınlarına giden küçük uçaklardan birine de denk gelebilirsiniz.