Edacco: Covid-19 virüsünün işyerinde bulaşma oranı ‘yüzde 60!…’

Belçika genelinde gerçekleştirilen Anket sonuçları, katılımcıların yüzde 59’unun virüsü işyerinde yakaladıklarından şüphelendiğini göstermiştir.

Hane halkı, enfeksiyon kaynağı olarak en sık bildirilen ikinci sırada yer alırken, Covid-19 testi pozitif çıkan katılımcıların yüzde 24’ü virüsü evde kaptıklarını söylüyor.

Koronavirüs hastalarının yarısından fazlası iş yerinde virüse yakalandıklarını söylüyor.

Ankete katılanların yarısından fazlasının Belçika’daki koronavirüsün işyerinde bulaştığını düşünüyor.

Çevrimiçi anketin dokuzuncu turunda ve bu süre zarfında 192 katılımcı, tekrar bir koronavirüs testi yaptırdığını ve enfekte olan kişiyi tanımlayabileceklerinden emin veya neredeyse emin olduklarını beyan etmiştir.

Anket sonuçlarına göre, virüsü evde yakaladıklarını söyleyen katılımcıların genelde çok katlı dairelerde yaşama olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, “Katılımcılara göre, tüm enfeksiyonların sadece yüzde 10’u bir mağazadan” diye yazdı.

Araştırmacılar ayrıca 98 çalışanın 59’unu (yüzde 60) işyerinde virüse yakaladığını kanıtlamak için sağlık çalışanlarının “çarpıcı örnek” olduğunu söyledi.

‘Edacco, Ecological Development,’ Anvers Üniversitesi, Hasselt Üniversitesi ve KU Leuven Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen anket, Mart ayı ortasında başlatıldı ve o zamandan beri her hafta gerçekleştirilmekte.

Anketin önceki sürümleri, virüs belirtileri olduğunu söyleyen kişilerin halkta koruma sağlamadığını ve Belçikalıların kişilerin koronavirüs kurallarına uymalarına güvenmediklerini bulmuştur.

Araştırmanın ilk sekiz turunda, araştırmacılar, 2.117.834 anketin doldurulduğunu ve Belçika’da yaklaşık 100.000 kişinin son birkaç haftada hala anketlerde yer aldığını söyledi.

Araştırmacılar, “Bu nedenle, 10. turda yeterince yeni katılımcı olmasını umuyoruz, böylece bu dinamiklere ilişkin görüşlerimizi daha geniş bir örnekle inceleyebiliriz.” Dedi.

Ortaklaşa yapılan anketler,insanların alışkanlıkları ve pandemi boyunca düzenlemelere yanıt vererek, virüsün insanlar arasında nasıl yayıldığına dair kanıt toplamayı amaçlamaktadır.