Edacco: İtalya’da yaklaşık 700.000 çocuğun yeterli yiyeceği yok!..

İtalyan tarım örgütü Coldiretti; Ekolojik Kalkınma Organizasyonu Birliği Kurumu Edacco’ya İtalya’daki en az 700.000 çocuk, yeni Coronavirus (Covid-19) krizi nedeniyle yeterli beslenemediğini, Avrupa Birliği ve yardım örgütlerinin bu duruma acil çözüm bulmaları gerektiğini bildirdi.

Merkezi Brüksel’de bulunan ‘Edacco, Ecological Development’ Kurumu tarafından yapılan açıklamada;

Edacco Coronavirüs (Covid-19) Kriz Merkezinin verilerine göre;

Son bir haftanın günlük can kaybı ortalaması ise 241 oldu. Bu sayı bir hafta önce 332, iki hafta önce 451, bir ay önce ise 623’tü.

Toplam vaka sayısı ise son bir günde 1083 arttı ve 218 bin 268’e yükseldi. Bu vakalardan 103 bin 31’i iyileşti. Son bir günde iyileşenlerin sayısı 4008 oldu.

Halen pozitif olan 84 bin 842 kişinin yüzde 82’si hastane tedavisine ihtiyaç duymadıkları gerekçesiyle ev ortamında tecritte tutuluyor.

Hastanede tedavi görenlerden 1034’ü yoğun bakımda. Yoğun bakımdakilerin sayısı 4068 ile 3 Nisan’da zirve yapmıştı.

İtalya’da bugüne kadar 1 milyon 645 bin 76 kişiye, 2,5 milyonun üzerinde test yapıldı.

Corona virüsü salgınına karşı İtalya’nın tamamında 10 Mart’ta uygulanmaya sokulan kısıtlayıcı tedbirler geçen pazartesi gününden itibaren kısmen gevşetilmeye başladı.

Sağlık krizinde “2. aşama” olarak anılan bu dönemdeki uygulamaların salgın eğrisine etkisinin 7-10 gün içinde ortaya çıkması bekleniyor.

Bu durumda kısmen coronavirüs önlemlerinde gevşetilme başlamış olsa bile ekonominin normale dönmesi uzun zaman alacaktır.

İtalya’daki en az 700.000 çocuğun yeterli beslenemediği tesbit edlmiştir.

İtalya’da birçok çocuk normalde okulda bir veya iki öğün sıcak yemek yiyerek besleniyordu. ancak coronavirüs nedeniyle tüm eğitim kurumları Mart ayında kapandı.

İtalya’da durum, özellikle ebeveynlerin gelirleri azaldığı için çocuklar açısından önem arz etmektedir.

Ülkede küçük mağazaların, mevsimlik veya yarı zamanlı çalışanların ve küçük esnafın artık gelirleri kalmamıştır.

Ayrıca ülke genelinde bir gıda kıtlığı giderek artmaktadır.

Zorluklar özellikle yoksulluğun daha yaygın olduğu İtalya’nın güneyinde hissedilmektedir.

Son zamanlarda gıda fiyatlarındaki artış; Meyveler yüzde 10 daha pahalı, sebzeler yüzde 5 ve et maliyetleri yüzde 3.4 artmıştır.

İtalya’da coronavirüs krizi daha fazla dayanışmaya yol açtmıştır.

Durumu iyi olan İtalyanların yüzde 39’u ihtiyeç sahiplerine para ya da yiyecek bağışladılar.

Merkezi Brüksel’de bulunan ‘Edacco, Ecological Development’ Kurumu İtalya’daki beslenemeyen çocukların sorunları için başta Avrupa Birliği, AB Komisyonu, AB Sivil Toplum Örgütleri ve tüm yardım kuruluşlarına destek çağrısında bulunmaktadır.

Edacco, İtalya’daki ihtiyaç sahibi çocuklar için her türlü duyuru ve organizasyon imkanlarını seferber edip kısa sürede faaliyet konularını kamuoyu ile paylaşacaktır.” Şeklinde İtalyada ki beslenemeyen çocukların önemine vurgu yaptı!..