Euro Bölgesi merkez bankası başkanları ‘Draghi’yi uyardı

Draghi-8Euro Bölgesi merkez bankası başkanlarının ECB yönetiminin daha eşitlikçi olarak yapılması konusunda Draghi’ye fikirlerini aktaracaklarını iddia ediliyor.

ECB’den kaynaklar, euro bölgesini oluşturan ülkelerin ulusal merkez bankaları başkanlarının başkan Mario Draghi’nin kararlarını gizlediği yönetim stili ve yürüttüğü düzensiz iletişimden kaynaklanan rahatsızlıklarını bugün kendisine ileteceklerini söyledi.

Reuters’ın haberine göre ulusal merkez bankası başkanlarının ECB yönetiminin daha eşitlikçi olarak yapılması konusunda Draghi’ye fikirlerini aktaracaklarını iddia ettiler.

Kaynaklar, ECB yönetim kurulunda merkez bankası bilançosunun genişletilmesine dair kamuoyuna net rakamlar verilmemesi konusunda karar alınmasına rağmen Draghi’nin bilanço büyüklüğü için bir hedef açıklaması nedeniyle ulusal merkez bankaları başkanlarının öfkelendiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’ndan bir kaynak, “Bu durum, istemediğimiz beklentilerin oluşmasını sağladı. Artık yaptığımız her şey Avrupa Merkez Bankası’nın bilançosunun bir trilyon euro artırılması hedefi ile karşılaştırılıyor” dedi.

ECB yönetim kurulunda çoğunluğa sahip olan merkez bankası başkanlarında oluşan rahatsızlık, gelecek aylarda varlık alımları hakkında kritik kararlar alması gerekecek olan Draghi’nin manevra alanını sınırlayabilir.

ECB para politikası toplantısı yarın yapacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.