Fransa'da çok zayıf mankenlerin çalışması yasaklandı

Fransa Ulusal Meclisi, çok zayıf mankenlerin çalışmasına yasak getiren yasayı kabul etti.
İktidardaki Sosyalist Parti (PS) Milletvekili Olivier Veran’ın hazırladığı yasanın amacının yeme bozukluğu sendromu hastalığı anoreksiyanın önüne geçmek olduğu kaydedildi.
Veran, “Sağlık Yüksek Kurulu’nın da önerisiyle Vücut Kitle Endeksi normal olmayanların mankenlik yapmasına müsaade edilmeyecek.” dedi.
Sağlık Bakanı Marisol Touraine de yasaya destek verirken, aşırı zayıf mankenlerin sunumunun endişe verici olduğunu dile getirdi. Yasaya Yeşiller destek verirken ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ile Bağımsız Demokratlar Birliği (UDI) ise karşı çıktı.
Aynı zamanda nörolog olan Olivier Veran’ın hazırladığı değişilik teklifiyle manken ajanslarına her bir manken için Vücut Kitle Endeksi’nin normal olduğuna dair sağlık raporu almayı zorunlu hale getiriyor. Değişiklik teklifinde yasaya uymayanlara da 6 ay hapis ve 75 bin Euro kadar da para cezası verilmesi öngörülüyor. Ayrıca anroreksiyayı özendiren internet sitelerine de 10 bin Euro para cezası verilmesi kararlaştırıldı.
Fransa’da yeme bozukluğu sendromu hastalığından muzdarip 40 bine yakın insanın olduğu belirtiliyor. Hastalığa yakalananların yüzde 90’ını ise ergenlik çağındaki gençler oluşturuyor.
19 yaşındaki Beth Cowan da anoreksiya hastalığıyla mücadele ettiği dönemdeki fotoğraflarını, diğer anoreksiya hastalarını cesaretlendirmek için kullanıyor.
16 yaşındayken hastalığa yakalanan genç kız, vücudunu inceltmek için ölümü göze almış gibi yaşadığını söylüyor…
Doktorların kendisine “çocuk sahibi olmak için bir şeyler yapman lazım” uyarısını dinleyen Cowan, birkaç yıl sonra sağlığına tamamen kavuştu…
52 kilo olan Cowan, kendisi gibi bu hastalığı yaşayan kızlara ilham kaynağı olmak istiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.