Fransa’da yerel seçimlerde iktidardaki Sosyalist Parti yenilgiye uğradı

Anne Hidalgo-Paris-seçim-2014-1Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki Sosyalist Parti büyük yenilgiye uğradı

Fransa’da yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki Sosyalist Parti büyük yenilgiye uğradı ancak başkenti kaybetmedi. Sosyalist Parti’nin adayı Anne Hidalgo Paris’in ilk kadın belediye başkanı olurken, ülke genelinde solun kalesi olan birçok il sağa geçti. Aşırı sağ Ulusal Cephe de kendi tarihinde bir zafere imza atarak ilk kez ülkenin altı büyük kentinde belediye başkanlığı kazandı.

Fransa’da 45 milyon seçmenin yüzde 61.5’inin sandığa gittiği seçimde hayal kırıklığı yaşayan Sosyalist Parti (PS) başkent Paris’i yeniden kazanarak teselli buldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, merkez sağ oyların yüzde 45.9’unu, merkez sol yüzde 40.5’ini alırken, aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin (FN) oyları yüzde 6.8 oldu. Paris’te PS adayı Anne Hidalgo ilk sonuçlara göre oyların yüzde 54’ünü alarak başkentin ilk kadın belediye başkanı olmayı başardı. İlk turda sürpriz bir biçimde birinci olan merkez sağ Halk Hareketi Birliği (UMP) adayı Nathalie Kosciusko-Morizet ise yüzde 46’da kaldı. İspanyol asıllı olan Hidalgo, 11 yıldır kenti yöneten Bertrand Delanoe’nin yardımcılığını yürütüyordu.

Merkez sağ MODEM lideri ve daha önce 3 kere cumhurbaşkanlığı için yarışan François Bayrou, Pau kentinde yüzde 63 oyla seçilerek kenti solun elinden aldı. Geleneksel olarak solun kalesi olarak görülen Quimper, Angers, Reims, Saint Etienne, Amiens, Nimes, Roubaix, Brive-la-Gaillard, Limoge, Belfort ve La Rochelle sağ parti UMP’ye geçti.

AŞIRI SAĞIN REKORU
İlk turda aldığı başarıyla seçimlerin en önemli çıkışını yapan aşırı sağ Ulusal Cephe ikinci turda zaferini perçinledi. FN, Hayange, Beaucaire, Beziers, Frejus kentlerinin de aralarında olduğu 6 büyük ilde kazanarak kendi tarihinin en iyi sonucunu elde etti. FN lideri Marine Le Pen’in birlikte yaşadığı Louis Alliot’nun aday olduğu Perpignan kentinde PS ile UMP, “Ulusal Cephe’ye karşı cumhuriyet cephesi” blokunu kurunca aşırı sağ kaybetti.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ
İktidar partisinin seçmen desteğini önemli oranda kaybetmesinin ardından gözler Cumhurbaşkanı François Hollande’a çevrildi. Siyasi analistler, bu sonuçların ardından Hollande’ın Başbakan Jean Marc Ayrault’yu görevden alması ihtimalinin güçlendiğini belirtiyor. Başbakanlık için en güçlü isim ise ‘solun Sarkozy’si’ diye anılan, sol içindeki en liberal kanadı temsil eden İçişleri Bakanı Manuel Valls. Hollande’ın 4 çocuğunun annesi ve partinin popüler yüzü Segolene Royal’in de kabineye girmesi bekleniyor.

***

Fransa İçişleri Bakanlığı, ilk turunda katılımın düşük kaldığı yerel seçimlerin ikinci turunda da sandığa giden Fransız seçmenlerin oranının yüzde 52,36 olduğunu açıkladı.

Fransa’da geçtiğimiz hafta yapılan yerel seçimlerin ilk turunda katılım oranı rekor seviyede düşük çıkmıştı.

Yaklaşık 44,6 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Fransa’da ilk turda yaklaşık 16 milyon seçmen sandığa gitmemişti. İlk turda yine aynı saat itibarıyla oy verenlerin oranı yüzde 54,72 civarındaydı.

Fransa’da 2008 yılında düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunda ise saat 17:00 itibarıyla seçime katılım yüzde 54,45 oranında kalmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.