Hollanda sınır kontrolünde negatif PCR testi talep edecek!..

Hollanda’ya tren ve gemi ile gelenler için de negatif covid testi isteniyor.

Hollanda hükümeti yaptığı açıklamada, uçakla gelen kişilerden negatif covid testi uygulanmasından bir gün sonra, 29 Aralık’tan itibaren Hollanda’ya tren, tekne veya otobüsle girmek isteyen yolcular için sınır kontrollerinde negatif PCR testi talep edeceğini duyurdu.

Hollanda Altyapı Bakanı yaptığı açıklamada, “Yurt dışından tren, otobüs veya tekne ile Hollanda’ya seyahat edenlerden 29 Aralık 2020 tarihinden itibaren negatif bir test raporu istenecek,

Test, Hollanda’ya gelmeden en geç 72 saat önce yapılmalıdır. Bu testin, tüm yolcuların kendilerini evlerine geldikten sonra on gün boyunca evde karantinaya almaları yönündeki direktifin yanı sıra ön önlem niteliğindedir “Dedi.

Hükümet, Avrupa Birliği’nden olanlar da dahil olmak üzere tüm yolcuların 29 Aralık’tan itibaren hava yoluyla varışlarında negatif bir PCR testi sunmaları gerektiğini belirterek, bu önlemi diğer sınır ötesi yollara da genişletmeyi düşünüyor.

Pazar günü Hollanda, virüsün yeni bir türü nedeniyle İngiltere’den tüm yolcu uçuşlarını askıya alan ilk Avrupa ülkesi oldu.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Aralık ayı ortasında, sağlık krizinin başlamasından bu yana Hollanda’da uygulanmakta olan Covid-19 ile mücadele için acil koduyla yeni bir dizi önlemler açıkladı.