İspanya Euro kurtarma şemsiyesinden ayrıldı

Klaus Reglinges-ESM-2014-1Avrupa, krizle mücadelede yol alıyor.
EKONOMİ-İrlanda’nın ardından İspanya da Euro kurtarma şemsiyesinden ayrıldı.
Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) Direktörü Klaus Regling, Euro kurtarma fonunun İspanya için öngördüğü yardım planının başarıyla tamamlandığını açıkladı. İspanya’nın artık ek yardım programına gerek duymadığını kaydeden Regling, “son derece etkileyici bir başarı ortaya konduğunu” söyledi.
İspanya bankacılık sektöründe sermaye yapısının yeniden yapılandırılması için 2012 yılında bir yardım programı talebinde bulunmuştu. Madrid hükümeti, hazır edilen 100 milyar eurodan 41 milyar 300 milyon euroyu kullanmıştı. İspanya’ya yardım programının süresi 2014 Ocak ayı itibariyle dolmuştu. ESM, “kullanılan kredi dilimlerinin zamanında geri ödenmesi için Madrid ile yakın çalışmaya devam edeceklerini” duyurdu.
2010 yılı sonunda emlâk ve bankacılık sektöründeki kriz nedeniyle AB ve IMF’nin kurtarma şemsiyesi altına girmek zorunda kalan İrlanda uyguladığı katı tasarruf programıyla 15 Aralık 2013’te kurtarma şemsiyesinden çıkmayı başarmıştı. İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos da bankacılık sektörünün aşamalı olarak iyileştiğini belirterek artık ESM desteğine ihtiyaç duymadıklarını duyurmuştu.
Mali kriz diğer Avrupa ülkelerinin aksine İspanya’da özellikle bankacılık sektörünü etkiledi. İspanyol bankaları konut ve büro projelerini yaygın şekilde fonlamış, şişen gayrımenkul balonu 2008 yılında patlamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.