Japonya’da hükümet 18.6 trilyon Yen’lik destek paketi hazırlığında

Abe-Teşvik-2Japonya 15 yıllık deflasyondan çıkış ve ekonomik büyümeye destek vermek için için yeni paket için kolları sıvadı.

EKONOMİ-Geçtiğimiz hafta söylenti olarak piyasalarda kulaktan kulağa dolaşan Japonya’nın ek teşvikler planladığına dair haberler netlik kazanmaya başladı.

Gelen bilgilere göre ekonomik büyümeyi desteklemek amacı ile ülke 18.6 trilyon Yen’lik destek paketi hazırlığında.

Dünyanın en büyük üçüncü ülkesinde deflasyondan çıkış için atılan adımlara bir yenisi daha eklenirken, Nisan ayından yapılacak olan vergi artışına destek olması planlanıyor. Başbakan Shinzo Abe’nin vergi artışı sonrasında yüzde ikilik enflasyon hedefini yakalaması için ek desteğe ihtiyaç olduğu algısı yüksek.

Bu hafta Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’da yaptığı değerlendirmede yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için daha fazla gevşemeye gidilebileceğini açıklamıştı.

18.6 trilyon Yen’lik (181 milyar dolarlık) yeni destek paketine dair ilk bilgiler Nikkie Gazetesi’nde yer alırken, orta ve küçük ölçekli şirketlerin desteklenmesi planlanıyor.

Kaynakların verdikleri bilgilere göre bu paketin içinde 5.5 trilyon yen büyüklüğünde mali harcama da yer alıyor. Ekonomik paketin finansmanı için vergi gelirleri kullanılacak. Pakette yerel yönetimler tarafından yapılacak harcamar ve KOBİ’lere 10 trilyon yen kredi de var.

Leave a Reply

Your email address will not be published.