Kocijancic: "Sosyal medyaya yönelik yasaklama ciddi bir sorun"

Maja Kocijancic-2Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’de sosyal medyaya yönelik yasaklara tepki göstererek bu adımın sıkça dile getirilen endişeleri haklı çıkardığını vurguladı.
AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Maja Kocijancic, “Sosyal medyaya yönelik toptan yasaklama çok ciddi bir sorun. Bu adım, mevcut Türk yasal düzenlemeleri kapsamında orantısız kısıtlamaların kullanımına yönelik defalarca tekrarlanan endişelerimizi teyit ediyor” dedi.
Kocijancic, ifade ve basın özgürlüğü konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesiyle ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadıyla uyumlu daha iyi bir ortam yaratama çağrısını yinelediklerini söyledi.
Yasakların devreye sokulmasına gerekçe olarak gösterilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yönelik terör saldırısına da değinen Kocijancic, geçen hafta gerçekleştirilen saldırıdan şoke olduklarını belirterek, “Bu tür şiddet eylemlerini güçlü şekilde kınıyoruz. Bunlar hiçbir koşulda adaleti sağlama ya da siyasi amaçları gerçekleştirmede bir vasıta olarak değerlendirilemez” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.