Le Maire: `Euro Bölgesi yeni bir krize hazır değil`

Avrupa`da İtalya kaynaklı endişeler devam ederken Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Euro Bölgesi`nin yeni bir krize hazır olmadığını söyledi.

İtalya’nın bütçe krizinin yarattığı endişeler Avrupa’da gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Brüksel, Berlin ve Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) riskin bölgenin diğer ülkelerine yayılmayacağı yönünde açıklamalar gelirken Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’dan önemli bir uyarı geldi.

Le Maire, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte Euro Bölgesi’nin yeni bir ekonomik krize yeterince hazırlıklı olmadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun İtalya’ya bir el uzattığını ve İtalya’nın bu eli tutmasını umduğunu söyleyen Le Maire bununla birlikte önemli bir uyarıda bulunmaktan da geri kalmadı.

Le Maire, “Ancak Euro Bölgesi’nin yeni bir ekonomik veya finansal krizi hazırlıklı olduğunu söyleyebilir miyiz? Benim yanıtım ‘hayır’. Sağlam bir bankacılık sistemi ve yatırım bütçesi için ortaklarımıza teklif ettiğimiz konularda acil olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor.” dedi.