Lisa Su, AMD’nin işgücünü azaltmayı planladığını açıkladı

Lisa Su-AMD-2014-2Geçen hafta CEO’luk görevine getirilen Lisa Su Perşembe günü yaptığı açıklamada AMD’nin işgücünü yüzde 7 civarında azaltmayı planladığını açıkladı. Üçüncü çeyrek itibariyle AMD’nin 10 bin 149 çalışanı bulunuyordu. Bu da işten çıkarımların 700 civarında kişiyi etkileyeceğini gösteriyor.

AMD, yaptığı açıklamada ayrıca karının yüzde 65 düştüğünü de kaydetti. Şirket ayrıca şu anki çeyrek içerisindeki gelirlerinin yüzde 13 civarında azalacağını beklediğini de belirtti. Çoğu analistler AMD’nin dördüncü çeyrek sonuçlarının yatay ya da hafif yukarıda geleceğini öngörüyor.

Gelir rakamları ile ilgili açıklamalar AMD’nin yaşattığı hayal kırıklıklarının sonuncusu oldu. Eski CEO Rory Read zamanında şirket iki kez işten çıkarıma gitmişti.

AMD, çip üretiminde bilgisayarlara odağını da azalttı. Bu pazara şu Intel şirketi hakim durumda. Bu segmentte üçüncü çeyrekte yaşanan düşüş oyun konsolları için üretilen çip satışlarında görülen büyümeden fazla.

Öte yandan şirketin borsadaki hisse fiyatları da yaklaşık yüzde 6 düşüşle 2,49 dolara geriledi. Şirketin hisse fiyatları geçen son üç ay içerisinde yüzde 43 oranında eridi.

Su analistlere yaptığı açıklamada video oyunlar dışındaki uygulamalar için de çipler üreterek gelirlerini artırdığını söyledi.

Su telekonferans üzerinden yaptığı açıklamada, “İleride performansımızı artıracak nelere ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Buna uygun adımlar atıyoruz.” dedi.

AMD açıklamasında yeniden yapılandırmanın şu anki çeyrekte 57 milyon dolara mal olacağını da belirtti. Şirket bu amaçla 2015’in ilk yarısında 13 milyon civarında ek bir harcama yapmayı da planlıyor. Ancak bu ek harcamalar daha çok gayri menkuller ile ilgili maliyet azaltımlarını kapsayacak.

ABR Yatırım Stratejisti JoAnne Feeney yaptığı yorumunda, AMD’nin şu anki zor durumu dikkate alındığında yeniden yapılandırmanın iyi bir fikir olduğunu söyledi. Feeney, “Ancak daha fazla kesintiye gitmelerinden endişeleniyorum. Şirket araştırma ve geliştirme departmanını bu süreçten ayrı tutabilir” dedi.

AMD’nin raporu Intel’in PC’ler için ürettiği çip satışlarındaki sürpriz büyümeyi açıklaması ardından geldi. Şirket Salı günü yaptığı açıklamada bu segmentteki gelirlerinin yüzde 9, notebooklar için çip sevkiyatlarının ise yüzde 21 arttığını duyurdu.

Buna karşın AMD Perşembe günkü açıklamasında bilgisayar ve grafik segmentlerindeki gelirlerinin geçen yıla kıyasla yüzde 16 gerilediğini belirtti. AMD bu segmentlerin faaliyet zararının 17 milyon dolar olduğunu kaydetti. 2013 yılının aynı çeyreğinde şirket 9 milyon dolar faaliyet karı elde etmişti.

Ancak video oyun sistemleri ve sunucular için çip satışlarında AMD’nin gelirleri yüzde 21 arttı. Bu birimlerin faaliyet gelirleri yüzde 18 artışla 108 milyon dolar oldu.

Genel olarak AMD’nin 27 Eylül’de sona eren çeyrekteki net karı hisse başına iki sent yani 17 milyon oldu. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net karı hisse başına altı sent yani 48 milyon dolar idi.

Şirketin üçüncü çeyrek gelirleri ise 1.43 milyar dolar oldu. Geçen yıl aynı döneminde şirketin geliri 1,46 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Temmuz ayında yaptığı açıklamada AMD bu çeyrek için 1,47 milyar dolar gelir bekliyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.