Londra’daki gökdelen yangınında ölü sayısı 17’ye yükseldi

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşanan gökdelen yangınında ölü sayısı 17’ye yükseldi. Yetkililer, üst katlarda yapılacak aramanın ardından bilançonun daha da ağırlaşacağını düşünüyor. İngiliz Daily Mail gazetesi ölü sayısının 100’lere çıkabileceğini yazdı

Başkentin batısında bulunan White City semtinde konut olarak kullanılan 27 katlı bir gökdelende yangın çıkmıştı. Latimer Road’da bulunan Grenfell Tower’da yerel saatle 01:15’te (BSİ 02:15) patlak veren yangın 15 dakika içinde tüm binayı kapladı.

Londra İtfaiye Müdürü Dany Cotton, Grenfell Tower’da için için yanmakta olan enkazda hâlâ kaç kişinin bulunduğun bilinmediğini ifade etti.
Hastanelerde tedavi edilen 30 yaralıdan 17’sinin durumunun kritik olduğu öğrenildi.

Olay yerine kısa bir ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Theresa May, kapsamlı bir soruşturma sözü verirken, Kraliçe Elizabeth, “düşüncelerinin ve dualarının” kurbanların aileleriyle olduğunu ifade etti.

Yangının çıkış nedeni henüz netleşmiş değil. Ancak bozuk bir buzdolabından kaynaklanmış olabileceği yönünde bir iddia var.

İtfaiye Müdürü Cotton, gökdelendeki tüm katların hızlı bir şekilde arandığını ancak yangının büyüklüğü ve enkazın boyutları nedeniyle kapsamlı bir araştırmanın “zor ve zahmetli” olacağını ifade etti.

Hayatta kalan birine ulaşmanın mucize olacağı belirtilirken, üst katların tam anlamıyla aranmasının ardından ölü sayısının artacağı tahmin ediliyor. İngiliz Daily Mail gazetesi ölü sayısının 100’lere çıkabileceğini yazdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.