Louis Vuitton ‘Tiffany’ birlikteliği davalık oldu

Pırlanta yüzük üreticisi Tiffany’nin Louis Vuitton’a satışı davalık oldu

Corona virüsü mücevher sektöründe ABD’lileri ve Fransızları karşı karşıya getirdi…

Dünyanın en büyük pırlanta yüzük üreticilerinden ABD’li Tiffany geçen yıl 16 milyar dolarlık (119 milyar TL) anlaşma sonucu Fransız Louis Vuitton’a satılmıştı. Louis Vuitton, Fransız hükümetinden kaynaklanan baskılar sebebiyle satış için gereken parayı ödemeyeceğini açıkladı. Tiffany ise Louis Vuitton’u dava etti. Uzmanlar pandemi sonrasında mücevher sektöründeki daralma yüzünden Louis Vuitton’un Tiffany’yi satın almaktan vazgeçmiş olabileceğini vurguluyor.

Lüks tüketimde dünyanın en büyük anlaşması olarak tarihe geçen Louis Vuitton, Tiffany birlikteliği davalık oldu. Louis Vuitton, Fransız hükümetinden gelen baskılar sonucunda Tiffany’i almaktan vazgeçerken Tiffany ise anlaşmanın kesinlik kazandığı gerekçesiyle Fransız devine karşı ABD’de dava açtı.

Geçen yılın sonlarında Louis Vuitton 16 milyar dolar ödeyerek Tiffany’yi satın aldığını duyurmuştu. Retuers’ta yer alan habere göre; Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Louis Vuitton’un sahibi Bernard Arnault’a bir mektup yazarak ABD’nin gümrük vergileri tehdidi ve pandemi koşulları sebebiyle Tiffany’nin satın alınmasının 6 Ocak 2021’e kadar ertelenmesini istedi.

ABD ŞARAP VE PEYNİRLE TEHDİT EDİYOR
ABD ile Fransa arasında Çin ile ABD arasındaki gerginliğe benzer bir mücadele yaşanıyor. Fransa ABD’li Facebook ve Google gibi devlere ek vergiler getirmeye hazırlanırken Başkan Trump, Macron yönetimini Fransız peyniri ve şarabına ek vergiler getirmekle tehdit ediyor.

Louis Vuitton’ın mali işler başkanı Jean Jacques Guionny gazetecilere yaptığı açıklamada, “Anlaşma gerçekleşmeyecek. Anlaşmayı tamamlamaktan men edildik” açıklamasında bulunarak Fransız devletinin müdahalesi sebebiyle Tiffany’i satın alamadıklarını vurguladı.