Lufthansa grev nedeniyle toplam 600 uçuşu iptal etti

Lufthansa-pilotlar-grev-2014-1Almanya’nın en büyük hava yolu şirketi Lufthansa’nın, yarın ülke genelindeki 7 havalimanında yapılacak grev nedeniyle toplam 600 uçuşu iptal ettiği bildirildi.

Almanya’da toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürüten “Ver.di Sendikası”nın dün işverene Frankfurt, Köln-Bonn, Münih, Düsseldorf, Hamburg, Stuttgart ve Hannover havalimanlarının yer hizmetleri ve güvenlik bölümleri çalışanlarının greve gideceğini duyurması üzerine Lufthansa harekete geçti.

Eyaletlerdeki tren ve otobüs işletmeleri de destek verecek

Lufthansa’nın grevin yapılacağı 7 havalimanından yapılacak 600 uçuşu iptal ettiği öğrenildi. Öte yandan greve bazı eyaletlerdeki tren ve otobüs işletmelerinin de destek vereceği bildirildi.

Uçak biletini tren bileti ile değiştirebilecekler

Lutfhansa’dan yapılan yapılan yazılı açıklamada, yarın uçuşu olan yolcuların Lufthansa’nın internet adresinden gerekli bilgileri elde edebilecekleri, Almanya içi uçuşlarda ise uçak biletinin tren bileti ile değiştirmenin mümkün olduğu vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Lufthansa Yönetim Kurulu üyesi Bettina Volkens, “Ver.di Sendikası”nın tutumunu eleştirerek, anlaşmazılıkta Lufthansa olarak muhatap olmamalarına rağmen milyonlarca eurro zarara uğradıklarını belirtti.

Sendika yüzde 3,5 ücret zammı talep ediyor

“Ver.di Sendikası”nın Potsdam kentinde pazartesi günü yapılacak üçüncü müzakere öncesi işverene baskı uygulamak amacıyla böyle kısa bir grev kararı aldığı ifade edildi. “Ver.di Sendikası” ülkede 2,1 milyon çalışan için seyyanen 100 euro ve yüzde 3,5 ücret zammı talep ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.