Lufthansa’da çalışan pilotların grev tarihi açıklandı

Lufthansa’nın pilotları gelecek hafta grev yapacak

Lufthansa-02Almanya’nın en büyük hava yolu şirketi Lufthansa’da çalışan pilotların 2 Nisan-4 Nisan tarihlerinde grev yapacağı bildirildi.

Pilotlar bağlı olduğu ”Cockpit Birliği”nden (Vereinigung Cockpit) tarafından yapılan yazılı açıklamada, sendika üyelerinin 2 Nisan Çarşamba günü saat 00.00’dan 4 Nisan Cuma günü saat 23.59’a kadar Almanya genelinde iş bırakma eyleminde bulunma çağrısında bulunulduğu ifade edildi.

Toplu sözleşme kapsamında yapılan görüşmelerin ücretlerin artırılması ve gelecekte pilotların emekliliğe geçişi ile ilgili talepler konusunda Lufthansa şirketi ile yakınlaşma sağlanamadığı belirtilen açıklamada, maalesef Lufthansa’nın sendikanın taleplerine ciddi bir şekilde değerlendirmediği kaydedildi.

Sendika için greve gitmenin son çare olarak görüldüğü, Lufthansa müşterileri için oluşacak rahatsızlıktan dolayı üzgün olunduğu belirtilen açıklamada, Lufthansa yönetiminin bunu önleyebilecek araçlara sahip olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Lufthansa, Lufthansa Kargo ve Germanwings şirketlerinde çalışan sendika üyelerinin yüzde 99,1’nin 20 Mart’ta yapılan oylamada taleplerin kabul ettirilebilmesi için gerektiğinde greve gitme kararı aldığı hatırlatıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.