Merkel: "Gizli servislerin görevleri gizli kalmak zorunda"

Merkel-Şansölyelik binası-2015-1Almanya Başbakanı Merkel, NSA’nın AB içinde casusluk faaliyetlerine ilişkin, “Dostların birbirlerine karşı casusluk yapıp yapamayacağı’ sorusunu önemli bir soru olarak buluyorum ve bence bunun cevabı böyle bir şeyin olamayacağı şeklinde olmalı” dedi
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Almanya Federal İstihbarat Teşkilatını (BND) kullanarak AB içindeki bazı ülkeleri ve üst düzey memurları dinlemesi iddialarına ilişkin, “Dostların birbirlerine karşı casusluk yapıp yapamayacağı’ sorusunu ben önemli bir soru olarak buluyorum ve bence bunun cevabı böyle bir şeyin olamayacağı şeklinde olmalı” dedi.
Merkel, Şansölyelik binasında Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka ile düzenlediği ortak basın toplantısında, NSA’nın BND’yi kullanarak Fransız hükümetine ve AB Komisyonu’na karşı casusluk faaliyetlerinde bulunması iddialarına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.
Konudan sorumlu federal bakanlığın Parlamento Kontrol Komitesi’nde (PKGr) konuya ilişkin bilgi vermeye hazır olduğunu belirten Merkel, “Şu anda ABD ile konuyla alakalı bilgi alışverişi devam ediyor ve konu hakkında ilgili parlamento komisyonu bilgilendirildi” diye konuştu.
PKGr sayesinde BND’yi doğru bir şekilde kontrol edebildiklerini ve bunun çok önemli olduğunu ifade eden Merkel, diğer yandan haber alma servislerinin diğer adıyla gizli servislerin görevlerinin güvenliğin sağlanması için gizli kalmak zorunda olduğunu söyledi.
NSA’nın BND’yi kullanarak AB içinde casusluk faaliyetlerinde bulunma iddialarına ilişkin Merkel, “Dostların birbirlerine karşı casusluk yapıp yapamayacağı’ sorusunu ben önemli bir soru olarak buluyorum ve bence bunun cevabı böyle bir şeyin olamayacağı şeklinde olmalı” dedi.
2013 yılında söylemiş olduğu önemli bir noktaya dikkat çekmek isteyen Almanya Başbakanı Merkel, şunları kaydetti:
“İki konu birbiriyle dengede olmalı. Bir tarafta bireylerin yani vatandaşların diğer taraftan insanların terör ve diğer tehlikelere karşı güvenliğinin sağlanması. Bu ikisi aynı anda olmalı. Güvenlik ve özgürlük arasında her zaman bir gerilim vardır ve biz bunu her zaman yaşayacağız. Benim için her zaman bir şeyleri iyileştirmenin mümkün olduğu aşikar.”
Çek Cumhuriyeti Başbakanı Sobotka ise Paris saldırıları sonrasında Çek istihbarat servisinin kapasitesini ve yetkilerini artırdıklarını ifade ederek, istihbarat servisinin faaliyetleri üzerinde parlamentonun kontrol mekanizmalarını da artırmayı düşündüklerini belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.