Papa: "Şiddeti besleyen kibre yenilmeme" çağrısı yaptı

Papa-Francesco-Paskalya-2015-1Katolik Kilisesi’nin lideri Papa Francesco Paskalya yortusunda Vatikan’da düzenlenen ayinde, “şiddeti besleyen kibre yenilmeme” çağrısı yaptı.
Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda yapılan Paskalya ayininde Papa Francesco, İnsanların kanı üzerinden kazanç sağlayan silah tüccarlarının boyunduruğu altındaki bu dünya için barış duası etti. Papa, geçen hafta bir üniversite baskınında 148 kişinin öldürüldüğü Kenya ile birlikte, Ukrayna, Suriye, Irak, Libya, Yemen, İsrail-Filistin gibi çatışma bölgelerini de andı ve bu ülkelerdeki farklı grupların barış içinde bir arada yaşayabileceği ortamın oluşması için dua çağrısı yaptı.
“NÜKLEER PROGRAM DAHA GÜVENLİ BİR DÜNYA SAĞLAMALI”
İran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelere de değinen Papa, “Bugünlerde Lozan’da varılan anlaşmanın daha güvenli ve kardeşçe bir dünyaya doğru atılmış bir adım olmasını” diledi. Papa, dünyada “ne pahasına olursa olsun kendi görüşünü kabul ettirme” arayışı olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Ama Hıristiyanlar kibirli değil, saygılı olmaya çalışıyor. Bu bir zayıflık değil, gerçek güçtür! Tanrı’nın gücünü, sevgisini, adaletini içinde taşıyanların şiddete başvurmaya ihtiyacı yoktur. Onlar gerçeğin, güzelliğin ve sevginin gücüyle hareket eder. Tanrı’dan, şiddeti ve savaşları besleyen kibre yenik düşmemeyi, bunun yerine bağışlama ve barış için çalışma cesaretine sahip olmayı dileyelim.”
Papa, “Yeni ve eski kölelik formlarına maruz kalan erkekler ve kadınlar, çoğu kez iktidarlarla bağlantılı olan uyuşturucu kaçakçılarının kurbanları, marjinalleştirilenler, hapsedilenler, hastalar, fakirler, göçmenler ve şiddet gören çocuklar” için de dua etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.