Plosser, İstihdamda istikrarlı bir büyüme görüldüğünü söyledi

Charles Plosser-2013-1Philapelphia FED Başkanı Charles Plosser istihdam verileri sonrasında yaptığı açıklamada FED’in zarif bir biçimde varlık alım programından çıkması gerektiğini söyledi.

EKONOMİ-Beklentilerin çok üzerinde gelen tarım dışı istihdam ve Kasım 2008’den bu yanan en düşük seviyeye inen işsizlik rakamaları sonrasında Philapelphia FED Başkanı Charles Plosser CNBC’ye yaptığı değerlendirmede verilerin devamına bakılması gerektiğini söyledi.

Kasım ayı istihdam verisinini oldukça pozitif olduğunu söyleyen Plosser, istihdamda istikrarlı bir büyüme görüldüğünü söyledi.

“2014 yılında GSYH’nın yüzde 3 büyümesini beklemeye devam ediyorum” diyen Plosser, işsizlik oranında düşüşe parasal genişlenin azaltılması yönünde bir başka sinyal olduğunu dile getirdi.

FED’in parasal genişlemeden incelikle çıkması gerektiğine vurgu yapan Plosser, FED’in parasal genişlemeden kurtulmaya başlaması akıllıca olacağını söyledi.

ABD’de işgücüne katılım oranının 10 yıl önceki seviyeye yükselmesi beklenmemesi gerektiğini söyleyen Philapelphia FED Başkanı, bankanın parasal genişleme için bir toplam miktar ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Plosser, “FED’in parasal genişlemeye bir sınır getirmesine ihtiyaç var” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.