Putin’in, Ukrayna ile ilgili çözüm önerilerini reddettiği belirttildi

ABD’li ve Rus üst düzey yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ukrayna’daki sorunu çözüme ulaştırmak amacıyla geçen hafta sunduğu öneriyi reddettiğini belirttiler.

Aynı yetkililer Putin’in kararı ardından Kerry’nin en geç hafta içerisinde Ukrayna krizini ele almak için Rusya’nın Sochi kentinde Putin ile görüşeceğini kaydettiler.

Moskova ve Washington Pazartesi günü de diplomatik çıkmaz ve Soğuk Savaş’tan bu yana ABD-Rusya arasında ortaya çıkan en ciddi gerilimi yatıştıramama nedeniyle birbirlerini suçladılar.

Öte yandan Kırım bölgesinde yaşayanlar Pazar günü Ukrayna’dan ayrılıp Rusya Federasyonu’na katılı katılamama konusunda sandık başına gidecekler.

Sorunlara rağmen ABD’li ve Rus yetkililer Pazartesi günü yaptıkları açıklamalarda eski Sovyet devleti ile ilgili görüşmelerin devam ettiğinin altını çizdiler. ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kerry’nin Putin ile görüşme yapacağı yönündeki haberleri yalanlamış değil.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jennifer Psaki konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Birleşik Devletler, daha önce yaptığı Ukrayna ve Rusya arasında doğrudan görüşmeleri kolaylaştıracak diplomatik önerileri kabul etmeye hazır olduğu yönünde Rusya’dan somut adımlar bekliyor.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise Putin ile birlikte Pazartesi günü bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Moskova’nın ABD’nin önerilerini kabul edilebilir bulmadığını ve Kremlin’in karşı önerilerde bulunduğunu belirtti.

Amerikan önerisi ile ilgili konuşan Lavrov, “Belge, bize uygun düşmeyen bir yaklaşım içeriyor. Tüm üslup Rusya ile Ukrayna arasında bir çatışma olduğu üzerine kurulmuş. Rus Güvenlik Konseyi ile birlikte karşı önerilerimizi hazırladık.” dedi.

ABD’li bir yetkili Kerry’nin Lavrov’a ABD’nin pozisyonunun çerçevesini çizen bir buçuk sayfalık bir belge gönderdiğini belirtti. Aynı kişi Lavrov’un Sochi’de halka yaptığı açıklamaya karşın Moskova’nın bu önerilere hala resmi bir yanıt vermediğini de sözlerine ekledi.

Yetkili önerinin temelde iki kısmı olduğunu ifade etti. Birinci kısımda Moskova derhal Kırım’dan geri çekiliyor. Bu öneri Kırım ve Rusya Parlamentosu’ndaki oylamaların askıya alınmasını, Rus bilirlikleri ile Moskova yanlısı milis güçlerin geri çekilmesini de içeriyor.

Uzun vadede ise ABD; Rusya, Ukrayna ve Avrupa hükümetlerinin yer alacağı bir temas grubunun kurulmasını umut ediyor. Bu grup Ukrayna’da 25 Mayıs’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin adil bir şekilde yapılmasını sağlayacak, Kiev’deki finansal krizi sona erdirmek için işbirliği yapacak ve yolsuzluk ve şiddet iddialarını ortak bir şekilde soruşturacak.

Washington ayrıca Ukrayna’daki etnik Rusların korumasını garantiye almak için Birleşmiş Milletler ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından gözlemcilerin ülkeye gönderilmesini de istiyor. Putin, Rus askerlerini bölgeye göndermesine gerekçe olarak bu kişilere yönelik riskleri gösteriyordu.

Psaki açıklamasında, “Rusya ordusunun Ukrayna’daki faaliyetlerinin bitmesini istiyoruz. Kırım’ın ilhakının son bulduğunu görmek istiyoruz. Burada konuştuğumuz konunun gizli bir şey olduğunu da düşünmüyorum.” dedi.

Kerry, Lavrov ile geçen hafta Paris ve Roma’da bir araya geldi. Perşembe günkü toplantıda Kerry, bir sayfalık yazılı önerilerinin de yer aldığı bir belge ile birlikte ABD’nin soruna yaklaşımını mevkidaşına aktardı. Kerry Washington’a döndükten sonra da ikili Cumartesi günü bir telefon görüşmeleri yaptı.

Diplomasi sürüncemede kalırken Dünya Bankası yaptığı açıklamada Ukrayna’nın 2014 yılı sonuna kadar Dünya Bankası’na 3 milyar dolarlık finansal yardım başvurusunda bulunabileceğini açıkladı. Bu yardım içerisinde 1 milyar dolarlık bütçe desteği de yer alıyor. Yardım paketi, iflasa yaklaşan Ukrayna ekonomisinin istikrar bulmasına yardım etmek için Batılı ülkelerin vereceği destek paketine bir ek niteliğinde olacak.

ABD’de milletvekilleri Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketi ve Rusya’ya karşı finansal yaptırımlar ile ilgili çalışmalar yapıyor.

ABD ayrıca Ukrayna’daki mevcut hükümetin devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovych’in giderken çaldığını iddia ettiği varlıkların izini sürmesine yardımcı olması için bir grup araştırmacı göndereceğini de kaydetmişti. Araştırmacılar geçen hafta ülkeye vardı.

Lavrov, Rusya’nın yakın müttefiki olan Yanukovych’i yasa dışı bir şekilde görevden aldıklarını iddia ederek Kiev hükümetini tanımadıklarını dile getiriyor.

Düzinelerce göstericinin güvenlik güçlerinin açtığı ateş ile ölmesi sonrası Yanukovych 21 Şubat’ta Ukrayna’nın siyasi muhalifleri ile güç paylaşımı konusunda uzlaşmaya varmıştı. Ancak hükümetin otoritesinin zayıflamasının hemen ardından Yanukovych ortadan kaybolmuş günler sonra Rusya’da ortaya çıkmıştı. Yanukovych yaptığı açıklamada, kendisinin ve ailesinin güvenliğinin tehdit altında olduğunu hissettiğini söylemişti.

Yanukovych’in siyasi müttefikleri de dahil Ukrayna parlamentosundaki milletvekilleri 22 Şubat’ta yaptıkları oylamada Yanukovych’i görevden almış ve Mayıs ayında seçimlere gidilmesi kararı almıştı.

Lavrov Pazartesi günkü açıklamasında ABD’yi Yanukovych’e karşı yapılan darbeyi kabul etmekle suçladı.

Kerry; geçen hafta Kiev, Paris ve Roma’ya yaptığı ziyaretlerde Rus, Avrupalı ve Ukraynalı yetkililer ile Kırım’daki krizi çözmenin yollarını ele aldı.

Kerry’nin diplomasisinin merkezinde Moskova ile Kiev arasında doğrudan diyalogu yeniden tesis etmek bulunuyor.

Geçen Çarşamba Amerikalı, Fransız ve İngiliz üyeler Paris’te Lavrov ile Ukrayna geçici Dışişleri Bakanı Andrii Deshchytsia’yı aynı odada bir araya getirmek için uğraşmışlardı. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Ukrayna’nın yeni hükümetini meşrulaştıracağı gerekçesi bu toplantıya katılmayı reddetmişti.

Obama yönetimi ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada Moskova ile Kiev arasında bu uzlaşıyı sağlamak için çalışacaklarını bir kez daha açık şekilde belirtti.

Psaki açıklamasında, “Ruslar ile Ukraynalıların görüşmeleri için bir mekanizmayı nasıl hayata geçirebiliriz? Açıkçası Ruslar buna katılmıyor yoksa şu ana kadar görüşmelere başlanmış olurdu” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.