Schaefer: Almanya Kırım’da yapılacak referandumu kabul etmeyecek

Almanya’nın Kırım’da 16 Mart’ta yapılacak referandumun sonucunu kabul etmeyeceği bildirildi

Kırım-Tatarlar-2014-1Almanya’nın Kırım’da 16 Mart’ta yapılacak referandumun sonucunu kabul etmeyeceği ifade edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Federal Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin ”Rusya, Kırım’ı ilhak etti mi, etmedi mi?” sorusuna, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilme endişesinin bulunduğunu ancak bunun henüz gerçekleşmediğini söyledi.

Kırım’da belirli kişiler tarafından ilan edilen sözde bir referandumun gündemde olduğunu ancak bunun henüz yapılmadığını ifade eden Schaefer, ”Bunun sonucunu da bilmiyoruz. Biz zaten bunu kabul etmeyiz” ifadesini kullandı.

Referandumun, Ukrayna Anayasası’na ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade eden Schaefer, G7 ülkelerince bu yönde yapılan açıklamanın da doğru bir zamanda yapıldığını kaydetti.

Alman hükümetinin, bu gelişmelere partnerleriyle uygun, mantıklı ve sorumlu bir reaksiyon göstermesine ihtiyaç duyulduğunu açık bir şekilde dile getirdiğini ifade eden Schaefer, bu reaksiyonun nasıl olacağı yönünde görüşmelerin ve hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

Schaefer, bu bağlamda yarın Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in Budapeşte’ye giderek görüşmeler yapacağını kaydetti.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz de bir soru üzerine, Rusya ile Almanya’nın nisan ayında düzenlenmesi planlanan hükümetler arası istişare toplantısını yapıp yapmayacağı konusunda henüz net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.

Wirtz, Alman-İtalyan Hükümetler Arası İstişare Toplantısı’nın 17 Mart pazartesi günü Berlin’de yapılacağını, yeni seçilen İtalya Başbakanı Matto Renzi’nin böylelikle ilk kez Berlin’e geleceğini ifade etti.

Renzi’nin Merkel tarafından askeri törenle karşılanacağına işaret eden Wirtz, ardından ikili görüşmelerin ve ortak bakanlar kurulu toplantısının yapılacağını kaydetti.

Dinlemelere karşı önlem

Bazı ülkelerde telefonların dinlenerek internete konulduğunu ve buna karşı Alman hükümetinin de önlem alıp almadığı yönündeki soruya Wirtz, Başbakan Merkel’in telefon görüşmelerini sürdürdüğünü ancak dinlenmeye karşı ne şekilde güvenlik önlemlerinin alındığı burada açıklanmasının doğru olmayacağını kaydetti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Paris de dinlenmelere karşı önlemlerin alındığını, bunun sürekli bir görev olduğunu kaydetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.