Sciensano: Salgının birkaç ay içinde sona ermesi “pek olası değil”

Belçika Federal Halk Sağlığı Hizmetinin bugün (Pazartesi günü) basın toplantısında yaptığı açıklamada, Belçika’daki koronavirüs (Covid-19) salgınının önümüzdeki birkaç hafta veya ay içinde sona ereceği çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtti.

Belçika Federal Sağlık Enstitüsü Sciensano: İkinci gününde yeni hastaneye yatış sayısının 100’ün altında kalmasına rağmen, Belçika’daki salgın henüz sona ermedi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, kuluçka döneminin en az iki katı bir süre boyunca bölgede yeni vakaların meydana gelmediği bir aşama olarak salgının sonu görülebilir.” Şeklinde açıklamada bulundu…

Virolog ve federaller arası Covid-19 sözcüsü Steven Van Gucht: “Bu virüs için maksimum inkübasyon süresi 14 gündür, bu nedenle iki kez toplamı 28 gündür. Yani, Belçika topraklarında 28 gün boyunca yeni vakalarımız olamasa salgın hakkında iyimser olabiliriz.

Bunun önümüzdeki birkaç hafta veya ay içinde gerçekleşmesi pek olası değildir.

Bu anlamda, bu salgın hızla bitmeyecek ve önümüzdeki aylar boyunca bunu dikkate almamız gerekecek.

Belçika’daki virüs üreme sayısı şu anda 0.6’dır.

Başlangıçta, sayı 2 ile 3 arasında bir yerdeydi.

Geçen hafta hala 0.8 idi. Bu iyi bir haber, salgının azalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bu sayının 1’in altında kalması çok önemlidir. Tekrar 1’i geçtiği andan itibaren, salgının güç kazanacağı anlamına geliyor, bu yüzden 1’in altında iyidir.

Şu anda Belçika, salgının başlangıcından bu yana 50.000’den fazla yeni koronavirüs (Covid-19) vakası bildirmiştir.

Toplam vaka sayısı, Belçika’da enfekte olmuş tüm insanları yansıtır ve doğrulanmış aktif vakaların yanı sıra o zamandan beri virüsün sonuçlarından iyileşen veya ölen hastaları da içerir. dedi…